Ֆրանսիան վերահաստատել է իր լիակատար աջակցությունը ՀՀ ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում ողջունել է ԱՄՆ ներգրավվածության շնորհիվ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով ձեռք բերված համաձայնությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մակրոնը հեռախոսազրույցից մանրամասներ է հայտնել X–ի իր միկրոբլոգում:
«Ես կրկին ողջունեցի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ներգրավվածության շնորհիվ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով ձեռք բերված համաձայնությունը»,–նշել է Մակրոնը:
Նա հույս է հայտնել, որ դա շուտով կհանգեցնի երկու կողմերի շահերը հարգող խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանն ու վավերացմանը։
«Այս համատեքստում ես վերահաստատեցի իմ լիակատար աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի հանձնառությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության և բարգավաճման հարցում»,–ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Մակրոնը վերահաստատել է նաև շարունակական ջանքերին, այդ թվում՝ փոխհարաբերությունների ամրապնդման ջանքերին աջակցելու և նպաստելու Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը՝ տարածաշրջանային բոլոր դերակատարների և գործընկերների հետ համագործակցությամբ։
Երկու երկրների ղեկավարները նաև պայմանավորվել են շարունակել խորացնել երկկողմ հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում:

Франция подтверждает свою полную поддержку суверенитета и территориальной целостности Республики Армения
Президент Франции Эммануэль Макрон в телефонном разговоре с премьер-министром Армении Николом Пашиняном приветствовал соглашение о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, достигнутое при участии США.
Как сообщает Арменпресс, Макрон поделился подробностями телефонного разговора в своем микроблоге X.
«Я вновь приветствовал соглашение о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, достигнутое при участии Соединенных Штатов Америки», — отметил Макрон.
Он выразил надежду, что это вскоре приведет к подписанию и ратификации мирного соглашения, уважающего интересы обеих сторон.
«В этом контексте я подтвердил свою полную поддержку суверенитета и территориальной целостности Армении, а также приверженность Франции миру и процветанию на Южном Кавказе», — подчеркнул президент Франции.
Макрон также подтвердил готовность Франции поддерживать и вносить вклад в продолжающиеся усилия, в том числе по укреплению отношений, в сотрудничестве со всеми региональными субъектами и партнерами. Лидеры двух стран также договорились продолжить углубление двусторонних отношений во всех областях.