Զելենսկին Մակրոնին հայտնել է, որ պատրաստ է հրադադարի և սպասում է ՌԴ արձագանքին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Ֆրանսիայի իր գործընկեր Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցում հայտնել է հրադադարի պատրաստակամության մասին՝ նշելով, որ Ռուսաստանը հստակ արձագանք չի տվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի ղեկավարն այս մասին հայտնել է իր Telegram ալիքում։
«Մենք հիշում ենք, որ անհրաժեշտ է իրական հրադադար։ Ուկրաինան պատրաստ է դրան, բայց Ռուսաստանից դեռևս հստակ հրապարակային արձագանք չկա։ Այսպիսով, մոտ ապագան պետք է ցույց տա, թե ինչ հետևանքներ կլինեն, եթե Ռուսաստանը շարունակի ձգձգել պատերազմը և խաթարել կառուցողական ջանքերը», - գրել է Զելենսկին։
Նա նշել է, որ Մակրոնին է ներկայացրել ուկրաինական տեսլականը, Մակրոնն էլ իրեն տեղեկացրել է տարբեր գործընկերների հետ իր շփումների մասին։
«Մենք համակարգում ենք մեր դիրքորոշումները և հավասարապես տեսնում ենք Եվրոպայի համար անվտանգության հիմնական հարցերի վերաբերյալ ընդհանուր եվրոպական տեսակետի անհրաժեշտությունը», - հավելել է Ուկրաինայի ղեկավարը։

Зеленский заявил Макрону,что готов к прекращению огня и ждёт ответа России
Президент Украины Владимир Зеленский в телефонном разговоре со своим французским коллегой Эммануэлем Макроном заявил о готовности к прекращению огня, отметив, что Россия пока не дала чёткого ответа. Как сообщает Арменпресс, украинский лидер сообщил об этом в своём Telegram-канале.
«Мы помним, что реальное прекращение огня необходимо. Украина к этому готова, но до сих пор нет внятной публичной реакции со стороны России. Поэтому ближайшее будущее должно показать, какими будут последствия, если Россия продолжит затягивать войну и подрывать конструктивные усилия», — написал Зеленский.
Он отметил, что представил Макрону украинское видение, а Макрон проинформировал его о своих контактах с различными партнёрами.
«Мы координируем наши позиции и в равной степени видим необходимость единой европейской перспективы по ключевым вопросам безопасности для Европы», — добавил украинский лидер.