Վարչապետն Ազգային երիտասարդական համաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի բացման արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, համաժողովը, որի նախաձեռնողը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն է, անցկացվում է օգոստոսի 5-7-ը։ Միջոցառմանը մասնակցում են 18-35 տարեկան 600 սփյուռքահայ երիտասարդներ ավելի քան 50 երկրից։ Համաժողովի ընթացքում նրանց են միանալու 200 մասնակիցներ Հայաստանից։
Վարչապետն իր ելույթում ողջունել է համաժողովի մասնակիցներին և նրանց ներկայացրել Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը: Երկրի ղեկավարը նաև պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերել են բանախոսությամբ ներկայացված թեզերին, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրներին:
Ըստ աղբյուրի՝ համաժողովը միտված է համահայկական երիտասարդական օրակարգի առանցքային հարցերի քննարկմանը, սփյուռքի և Հայաստանի երիտասարդական շրջանակների միջև ցանցային աշխատանքի ընդլայնմանը, հայրենիքում սփյուռքի երիտասարդների ներուժի ներգրավմանն ու երիտասարդների դերի մեծացմանը Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության շրջանակներում։

Премьер-министр Армении представил участникам Национального молодежного форума идеологию «Реальной Армении»
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия второго Национального молодежного форума в Национальном академическом театре имени Габриела Сундукяна.
Как сообщили Арменпресс в аппарате премьер-министра РА, форум, инициированный Главным уполномоченным по делам диаспоры Республики Армения, проходит с 5 по 7 августа. В мероприятии принимают участие 600 молодых армян диаспоры в возрасте от 18 до 35 лет из более чем 50 стран мира. В ходе форума к ним присоединятся 200 участников из Армении.
В своем выступлении премьер-министр приветствовал участников конференции и представил им идеологию «Реальной Армении». Глава государства также ответил на вопросы присутствующих, касающиеся представленных в выступлении тезисов, отношений Армения-Диаспора, шагов правительства РА по преодолению существующих вызовов, а также региональных проблем. Согласно источнику, целью конференции является обсуждение ключевых вопросов общеармянской молодежной повестки, расширение сетевого взаимодействия между молодежными кругами Диаспоры и Армении, вовлечение потенциала молодежи Диаспоры на родине и повышение роли молодежи в рамках сотрудничества Армения-Диаспора.