Վարչապետն Ազգային երիտասարդական համաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի բացման արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, համաժողովը, որի նախաձեռնողը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն է, անցկացվում է օգոստոսի 5-7-ը։ Միջոցառմանը մասնակցում են 18-35 տարեկան 600 սփյուռքահայ երիտասարդներ ավելի քան 50 երկրից։ Համաժողովի ընթացքում նրանց են միանալու 200 մասնակիցներ Հայաստանից։
Վարչապետն իր ելույթում ողջունել է համաժողովի մասնակիցներին և նրանց ներկայացրել Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը: Երկրի ղեկավարը նաև պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերել են բանախոսությամբ ներկայացված թեզերին, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրներին:
Ըստ աղբյուրի՝ համաժողովը միտված է համահայկական երիտասարդական օրակարգի առանցքային հարցերի քննարկմանը, սփյուռքի և Հայաստանի երիտասարդական շրջանակների միջև ցանցային աշխատանքի ընդլայնմանը, հայրենիքում սփյուռքի երիտասարդների ներուժի ներգրավմանն ու երիտասարդների դերի մեծացմանը Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության շրջանակներում։

Prime Minister presents ideology of the Real Armenia at National Youth Forum
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the opening ceremony of the Second National Youth Forum, held at the Gabriel Sundukyan National Academic Theater.
According to the Prime Minister’s Office, the forum initiated by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia is taking place from August 5 to 7. It brings together 600 young Armenians from the Diaspora, aged 18 to 35, representing over 50 countries. 200 participants from Armenia to join them during the conference.
In his address, the Prime Minister welcomed the attendees and presented the ideology of the “Real Armenia.” He also answered questions from participants regarding his speech, Armenia-Diaspora relations, the government’s steps to address current challenges and regional issues.
The forum aims to discuss key topics on the pan-Armenian youth agenda, strengthen networking between Diaspora and local youth, engage Diaspora youth potential in the development of the homeland, and enhance youth involvement in Armenia-Diaspora cooperation.