Նիգերիան առանձնակի կարևորում է կրթության և մշակույթի ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցությունը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է Նիգերիայի դեսպանության գործերի հավատարմատար Աբդուլռաշիդ Օմար Լավալիի (նստավայրը՝ Թեհրան) գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունն ակտիվորեն զարգացնում է համագործակցությունն աֆրիկյան պետությունների հետ՝ մասնավորապես կարևորելով նաև համագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում։ Նա կարևորել է Նիգերիայի Դաշնային Հանրապետության հետ մշակութային երկխոսությունը՝ ընդգծելով հատկապես պատմամշակութային ժառանգության փոխճանաչումը:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում ՀՀ-ում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կարևորում է լավագույն փորձի փոխանակումը:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանը՝ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է «Ակադեմիական քաղաք» ռազմավարական ծրագիրը՝ որպես ժամանակակից հետազոտական ու նորարարական գործունեությունը երաշխավորող միջավայրի ստեղծում:
Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է՝ Կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրով բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում սահմանված են մի շարք թիրախներ, այդ թվում՝ օտարերկրյա ուսանողների թվի շեշտակի աճ: Նշելով, որ նախորդ ուսումնական տարում ՀՀ բուհերում սովորել է Նիգերիայի 23 քաղաքացի՝ Արթուր Մարտիրոսյանը վստահություն է հայտնել, որ այս թիվն առաջիկայում կարող է մեծանալ: Այս համատեքստում քննարկվել է աֆրիկյան պետությունների քաղաքացիների համար նախատեսվող պետական կրթաթոշակային ծրագրի մշակման հնարավորությունը:
Անդրադառնալով օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման պայմանների բարելավմանը՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ գործարկվել է fs.emis.am էլեկտրոնային հարթակը՝ օտարերկրյա դիմորդների ընդունելության գործընթացը պարզեցնելու և ամբողջությամբ առցանց եղանակով կազմակերպելու նպատակով։
Նշվում է, որ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդգծել է՝ Հայաստանում գործում են որակյալ կրթական մոդելներ՝ առանձնացնելով «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների, ՔՈԱՖ Սմարթ կենտրոնների և «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների հաջողված օրինակները։
Նախարարի տեղակալը նաև պատրաստակամություն է հայտնել կիսվելու «Դպրոցական սնունդ» ծրագրի հայաստանյան փորձով, որը, նրա խոսքով, օրինակելի է համարվում մի շարք պետությունների համար:
Անդրադառնալով մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության խորացմանը՝ քննարկվել են մշակութային միջոցառումների, ինչպես նաև ստեղծարար արդյունաբերության, մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղություններով համատեղ ծրագրային նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները։ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է այդ ոլորտներում ընթացող բարեփոխումները՝ շեշտելով փոխադարձ այցերի, փառատոների, մարզական ու մշակութային միջոցառումների երկկողմ մասնակցության կարևորությունը։
ՀՀ ԿԳՄՍ տեղեկացմամբ՝ Նիգերիայի դեսպանության գործերի հավատարմատար Աբդուլռաշիդ Օմար Լավալին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ Նիգերիան Հայաստանի հետ հարաբերություններում կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցությանն առանձնակի կարևորություն է տալիս: Նա ընդգծել է հատկապես բարձրագույն կրթության ոլորտում ուսանողների ներգրավման, կրթական լավագույն ծրագրերի տեղայնացման հանդեպ հետաքրքրությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը՝ համատեղ ծրագրերի միջոցով խթանելու կրթական, մշակութային նախաձեռնությունները:

Nigeria attaches importance to cooperation with Armenia in education and culture
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Artur Martirosyan received a delegation led by the Chargé d’Affaires of the Embassy of Nigeria, Abdulrasheed Omar Lavali (residence in Tehran).
According to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, welcoming the guests, Artur Martirosyan emphasized that the Government of Armenia is actively developing cooperation with African countries, particularly in the fields of education, science, culture, sports and youth.
The Deputy Minister highlighted the importance of cultural dialogue with the Federal Republic of Nigeria, specifically emphasizing the mutual recognition of historical and cultural heritage. He also presented the large-scale reforms underway in Armenia in the areas of education, science, culture, and sports, stressing that Armenia values the exchange of best practices.
Martirosyan introduced the "Academic City" strategic program, aimed at ensuring modern research and innovative activities. He noted that Armenia’s State Education Development Program outlines several goals in higher education and science through 2030, including a significant increase in the number of foreign students.
Artur Martirosyan stated that 23 Nigerian citizens studied at Armenian universities during the previous academic year, expressing confidence that this number could grow in the near future. In this context, the possibility of developing a state scholarship program for citizens of African countries was discussed.
The Deputy Minister also noted that the electronic platform fs.emis.am has been launched to simplify the admission process for foreign applicants and to manage it entirely online. Martirosyan emphasized that Armenia offers high-quality educational models, such as the TUMO Center for Creative Technologies, COAF Smart Centers and Armath Engineering Laboratories.
The parties also discussed the possibility of deepening cooperation in the fields of culture and sports.
For his part, Abdulrasheed Omar Lavali expressed gratitude for the reception, noting that Nigeria attaches particular importance to cooperation with Armenia in the fields of education and culture.
The sides reaffirmed their willingness to strengthen cooperation and promote educational and cultural initiatives through joint programs.