Թրամփը հնգօրյա մասնավոր այցով կմեկնի Շոտլանդիայում գտնվող գոլֆի իր հանգստավայրեր
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստվում է հնգօրյա մասնավոր այց կատարել դեպի Շոտլանդիա՝ Այրշիրում և Աբերդինշիրում գտնվող գոլֆի իր շքեղ հանգստավայրեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է շոտլանդական Daily Record պարբերականը։
Չնայած սա պաշտոնական այց չէ, սակայն նա հուլիսի 28-ին կհանդիպի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ։
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ Դոնալդ Թրամփին Շոտլանդիայում կդիմավորեն բողոքի ցույցերով։ «Կանգնեցրեք Թրամփին» կոալիցիան հաստատել է, որ հուլիսի 26-ի կեսօրին բողոքի ակցիաներ կլինեն Աբերդինում՝ քաղաքի կենտրոնում, և Էդինբուրգում՝ ԱՄՆ հյուպատոսության դիմաց: Ակտիվիստները դուրս կգան փողոցներ՝ արտահայտելու իրենց զայրույթն ԱՄՆ նախագահի քաղաքականության նկատմամբ։
Միջոցառումներ են նախատեսված նաև Թրնբերիի և Մենիի շրջակայքում, որտեղ Թրամփը, ինչպես սպասվում է, կբացի նոր գոլֆի դաշտ, որը կկոչվի իր մոր՝ Մերի Էնն ՄաքԼեոդ Թրամփի պատվին, որը ծնվել է շոտլանդական Լյուիս կղզում:
Ենթադրվում է, որ Թրամփը պլանավորում է հանդիպել նաև Շոտլանդիայի առաջին նախարար Ջոն Սուինիի հետ:
Ավելի վաղ Շոտլանդիայի ոստիկանությունից հայտնել էին, որ իրավապահները «համաչափ» մոտեցում կկիրառեն՝ ապահովելու բողոքի ցույցերի անվտանգ անցկացումը։

Трамп с пятидневным частным визитом посетит Шотландию и свои гольф-курорты
Президент США Дональд Трамп готовится совершить пятидневный частный визит в Шотландию и посетить свои роскошные гольф-курорты в Айршире и Абердиншире. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает газета Scottish Daily Record.
Хотя это неофициальный визит, 28 июля он встретится с премьер-министром Великобритании Киром Стармером.
По данным газеты, Дональда Трампа в Шотландии встретят протестами. Коалиция “Остановим Трампа” подтвердила, что протесты пройдут в центре Абердина днём 26 июля и перед консульством США в Эдинбурге. Активисты выйдут на улицы, чтобы выразить своё возмущение политикой президента США.
Также запланированы мероприятия в Тернберри и Мэнли и их окрестностях, где Трамп, как ожидается, откроет новое поле для гольфа, названное в честь своей матери, Мэри Энн Маклеод Трамп, родившейся на шотландском острове Льюис.
Ожидается, что Трамп также встретится с первым министром Шотландии Джоном Суини.
Ранее полиция Шотландии заявила, что правоохранительные органы применят “соразмерный” подход для обеспечения безопасности протестов.