Իրանի օրենսդիրները դիմել են Խամենեիին ԱՄՆ հասնող միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներ մշակելու հարցով. ԶԼՄ-ներ
Իրանի օրենսդիրները դիմել են երկրի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիին՝ խնդրելով համաձայնություն տալ միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների մշակման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է իրանական Asriran թերթը։
Հրատարակության տվյալներով՝ դիմումի տակ իրենց ստորագրություններն են դրել 85 օրենսդիր, որոնք կասկածանքով են վերաբերվում Թեհրանի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցություններում ԱՄՆ-ի դիրքորոշմանը։
Իսրայելական The Jerusalem Post թերթը գրում է, որ ամերիկյան Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտի (ISW) վերլուծաբանները նամակը մեկնաբանել են որպես ԱՄՆ հասնելու ունակ հրթիռներ մշակելու կոչ։
Իսրայելի ազգային անվտանգության գծով նախկին խորհրդական Յաակով Ամիդրորը հրատարակությանն ասել է, որ Վաշինգտոնի հետ բանակցությունների արդյունքում ցանկացած բարենպաստ տնտեսական պայման կարող է Թեհրանին տրամադրել ռեսուրսներ, որոնք անհրաժեշտ են նման մշակումների համար։

Иранские парламентарии обратились к Хаменеи с просьбой разрешить разработку межконтинентальных баллистических ракет, способных достичь США
Иранские парламентарии обратились к Верховному лидеру страны Моджтабе Хаменеи с просьбой дать согласие на разработку межконтинентальных баллистических ракет. Как передает Арменпресс, об этом сообщает иранская газета Asriran.
По данным издания, обращение подписали 85 парламентариев, которые с подозрением относятся к позиции США в переговорах о мирном урегулировании конфликта с Тегераном.
Израильская газета The Jerusalem Post пишет, что аналитики Американского института изучения войны (ISW) истолковали письмо как призыв к разработке ракет, способных достичь США.
Бывший советник по национальной безопасности Израиля Яаков Амидрор заявил изданию, что любые благоприятные экономические условия по результатам переговоров с Вашингтоном могут предоставить Тегерану ресурсы, необходимые для таких разработок.