ԱՄՆ-ն կալանել է Հայիթիից մեկնած նավակ՝ 240 միգրանտներով
ԱՄՆ իշխանությունները կալանել են, ենթադրաբար, Հայիթիից մեկնած նավակ, որում եղել է 240 անօրինական միգրանտ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Մաքսային և սահմանապահ հսկողության ծառայության ղեկավար Ռոդնի Սքոթը։
«Այս շաբաթ օդային շրջափակման գործակալները հայտնաբերել են նավ՝ Հայիթիից 240 միգրանտներով, որոնք փորձել են կատարել անօրինական ծովային միգրացիա», - գրել է նա X-ում։
Գերատեսչության ղեկավարը նաև նշել է, որ գերբեռնված նավի մեջ ջուր էր լցվում և խորտակվելու վտանգի տակ էր։ Սքոթն ընդգծել է, որ ԱՄՆ անօրինական ներգաղթի փորձը շարունակում է վտանգավոր մնալ և չի երաշխավորում երկիր հասնելը։
Ավելի վաղ Breitbart News լրատվական հարթակի հետ հարցազրույցում Ներգաղթի և մաքսային հսկողության ծառայության (ICE) ղեկավարի պաշտոնակատար Դևիդ Վենտուրելան հայտարարել էր, որ ԱՄՆ իշխանությունները երկրից արտաքսել են ավելի քան 900 000 անօրինական ներգաղթյալի՝ 2025 թվականի հունվարին Դոնալդ Թրամփի կողմից նախագահի պաշտոնն ստանձնելուց ի վեր:

Соединенные Штаты задержали лодку с 240 мигрантами, отправившуюся с Гаити
Власти США перехватили лодку, предположительно отплывшую с Гаити с 240 нелегальными иммигрантами на борту. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил глава Таможенной и пограничной службы Родни Скотт.
“На этой неделе агенты по воздушной блокаде обнаружили судно, на борту которого находилось 240 мигрантов из Гаити, пытавшихся совершить незаконную морскую миграцию”, — написал он.
Глава ведомства также отметил, что перегруженная лодка набирала воду и была под угрозой затопления. Скотт подчеркнул, что попытка нелегальной иммиграции в США остается опасной и не гарантирует прибытия в страну.
Ранее в интервью новостной платформе Breitbart News исполняющий обязанности директора Службы иммиграционного и таможенного контроля (ICE) Дэвид Вентурелла заявил, что с начала президентства Дональда Трампа в январе 2025 года власти США депортировали из страны более 900 000 нелегальных мигрантов.