Հարավային Սուդանում ՄԱԿ-ի երկու խաղաղապահ է սպանվել
Հարավային Սուդանում ՄԱԿ-ի երկու խաղաղապահներ սպանվել են զինյալների կողմից կազմակերպված դարանակալման հետևանքով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Հարավային Սուդանում ՄԱԿ-ի առաքելության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ևս յոթ մարդ, այդ թվում՝ երեք խաղաղապահ, վիրավորվել է։
«Ջոնգլեյ նահանգի Պադջուտ գյուղի մոտ առաքելության պարեկախումբը դարանակալվել է։ Անհայտ անձինք կրակ են բացել խաղաղապահների, ոստիկանների և նրանց ուղեկցող քաղաքացիական անձանց վրա։ Բախումների տարածք է ուղարկվել արագ արձագանքման ուժ։ Հարձակվողների որոնումները շարունակվում են»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հարավային Սուդանում ՄԱԿ-ի առաքելությունը ստեղծվել է 2011 թվականին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշմամբ։ Նրա ներկայիս թվաքանակը կազմում է մոտ 18,000 մարդ, որոնցից 17,000-ը զինվորականներ են։ Առաքելությունում ծառայում են ավելի քան 75 երկրների ներկայացուցիչներ։
Մարտական ստորաբաժանումների միջուկը Հնդկաստանից, Ռուանդայից, Նեպալից, Բանգլադեշից և Եթովպիայից զորքեր են։ Առաքելության մանդատը խաղաղապահներին իրավունք է տալիս օգտագործել ռազմական ուժ և կրակ բացել ոչ միայն ինքնապաշտպանության, այլև քաղաքացիական անձանց պաշտպանելու համար՝ անմիջական սպառնալիքի դեպքում։

Two United Nations peacekeepers have been killed in an ambush carried out by armed assailants in South Sudan, according to a press release issued by the United Nations Mission in South Sudan (UNMISS).
Seven other people, including three peacekeepers, were injured.
“A mission patrol was ambushed near the village of Padjut in Jonglei State. Unidentified individuals opened fire on peacekeepers, police officers and civilians accompanying them. A quick reaction force was deployed to the area of the clashes. The search for the attackers is ongoing,” the statement said.
The United Nations Mission in South Sudan was established in 2011 by a decision of the UN Security Council. It currently has around 18,000 personnel, including 17,000 military personnel. Representatives of more than 75 countries serve in the mission.
The core of its combat units consists of troops from India, Rwanda, Nepal, Bangladesh and Ethiopia. The mission’s mandate allows peacekeepers to use military force and open fire not only in self-defence but also to protect civilians in the event of an imminent threat.