Իրանը տարբեր միջոցներով կհակազդի ամերիկյան տնտեսական ճնշմանը. Բաղայի
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղաեին ԱՄՆ-ի տնտեսական ճնշմանը միացող կողմերին սպառնացել է հետևանքներով՝ խոստանալով տարբեր միջոցներով հակազդել պատժամիջոցներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Այս առումով անհրաժեշտ նախազգուշացումներն, անշուշտ, տրվել են և տրվում են, քանի որ Ամերիկայի հետ ցանկացած համագործակցություն՝ Իրանի դեմ ագրեսորների գործողություններն առաջ մղելու հարցում, անշուշտ, կունենա իր հետևանքները», - նշել է Բաղային:
Պաշտոնյան հավելել է, որ Թեհրանը պատժամիջոցներին հակազդելու համար կօգտագործի «իր բազմակողմ բոլոր հնարավորությունները»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել էր, որ օգոստոսի 24-ից մեկնարկում է Իրանի դեմ ֆինանսական ամենախոշոր գործողությունը, որը Վաշինգտոնն անվանում է տնտեսական D-day՝ այն համեմատելով Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ Նորմանդիայում ամերիկա-բրիտանական զորքերի ափհանման հետ: Բեսենթի խոսքով՝ նպատակն է կտրել Իրանի բոլոր տնտեսական կենսապահովման շղթաները, մինչև Թեհրանը մենակ մնա: Ամերիկացի նախարարը շեշտել է, որ «նրանք, ովքեր վախենում են մարտահրավեր նետել Իրանին, պետք է նաև չանտեսեն Վաշինգտոնի համբերությունը փորձելու գինը»:
Իր հերթին, Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզային հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի տնտեսական պատերազմի շարունակման դեպքում անգամ մեկ կաթիլ նավթ չի արտահանվի Հորմուզի նեղուցից կամ Պարսից ծոցի որևէ այլ վայրից:

Иран будет противостоять экономическому давлению США различными средствами - Багаи
Представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи пригрозил сторонам, присоединяющимся к экономическому давлению США, последствиями, пообещав противостоять санкциям различными способами. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
«В этой связи необходимые предупреждения, безусловно, были даны и даются, поскольку любое сотрудничество с Америкой в ​​продвижении действий агрессоров против Ирана, безусловно, будет иметь свои последствия», — отметил Багаи.
Чиновник добавил, что Тегеран будет использовать «все свои многосторонние возможности» для противодействия санкциям.
Ранее министр финансов США Скотт Бессент объявил, что крупнейшая финансовая операция против Ирана, которую Вашингтон называет «экономическим D-day», сравнивая ее с высадкой американских и британских войск в Нормандии во время Второй мировой войны, начнется 24 августа. По словам Бессента, цель состоит в том, чтобы перекрыть все экономические каналы Ирана, пока Тегеран не останется один. Американский министр подчеркнул, что «те, кто боится бросить вызов Ирану, не должны игнорировать и цену испытания терпения Вашингтона».
В свою очередь, Мохсен Резаи, секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана, заявил, что если экономическая война США продолжится, ни одна капля нефти не будет экспортирована из Ормузского пролива или откуда-либо еще в Персидском заливе.