Իրանը հայտարարել է, որ Պակիստանից, Սաուդյան Արաբիայից և Թուրքիայից անվտանգության համաձայնագրին միանալու հրավեր չի ստացել
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային օգոստոսի 24-ին կայացած մամուլի ասուլիսում նշել է, որ Իրանը պաշտոնական հրավեր չի ստացել՝ միանալու Պակիստանի, Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի մասնակցությամբ տարածաշրջանային անվտանգության շուրջ համաձայնագրին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է իրանական IRNA գործակալությունը։
«Մենք պաշտոնական հրավեր չենք ստացել, սակայն այդ երկրները բարձրացրել են տարածաշրջանային անվտանգության ընդհանուր խնդրի հետ կապված հարցը», - ասել է Բաղային։
Խոսնակը նշել է, որ Թեհրանը որևէ պատճառ չի տեսնում՝ կարծելու, որ երեք երկրների մասնակցությամբ պայմանավորվածությունը նախատեսված է Իրանի դեմ։
Բաղայիի խոսքով՝ քննարկումներն արտացոլում են տարածաշրջանային պետությունների շրջանում ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ աճող մտահոգությունները և նրանց գնահատականը, որ Վաշինգտոնի հիմնական մտահոգությունը տարածաշրջանում Իսրայելի անօրինական շահերի պաշտպանությունն է։
Հետևաբար, ըստ խոսնակի, տարածաշրջանային երկրներն ընդունել են տարածաշրջանն իսրայելական էքսպանսիոնիզմից պաշտպանելու տեղական մեխանիզմներ մշակելու անհրաժեշտությունը։
Անկարայի, Էր Ռիադի և Իսլամաբադի միջև օգոստոսի 7-ին կնքված Մեքքայի համատեղ պաշտպանության համաձայնագիրը նախատեսում է ռազմական գործակցության խորացում, նաև ՆԱՏՕ-ի օրինակով ներառում է հավաքական պաշտպանության սկզբունքը՝ երկրներից մեկի դեմ հարձակումը նշանակում է հարձակում բոլորի վրա։
Անդրադառնալով Իրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի կողմից տնտեսական ու առևտրային պատժամիջոցներ կիրառելու սպառնալիքներին՝ Բաղային նշել է, որ վերջին հինգ տասնամյակի ընթացքում ԱՄՆ-ի ճնշման տարբեր ձևերը նույն նպատակն են հետապնդել։
«Կաթվածահար անող պատժամիջոցներից մինչև առավելագույն ճնշում և տնտեսական պատերազմ՝ բոլորը հետապնդում են մեկ նպատակ, այն է՝ ստիպել հանձնվել այն ազգին, որը որոշել է կանգնել իր ոտքերի վրա, մի ազգ, որը որոշել է չզիջել իր իրավունքները և գիտի, որ այս ալիքները, լինեն դրանք պատերազմի, ահաբեկչության, թե տնտեսական պատժամիջոցների տեսքով, բոլորը հետապնդում են մեկ նպատակ», - ասել է նա։
Բաղային շեշտել է, որ Իրանը դիմադրել է այդ միջոցառումներին և շարունակելու է պաշտպանել իր իրավունքները։

Iranian Foreign Ministry spokesman Esmaeil Baghaei said at a press conference on August 24 that Iran had not received a formal invitation to join an agreement on regional security involving Pakistan, Saudi Arabia and Türkiye, according to Iran’s IRNA news agency.
“We have not received a formal invitation, but these countries have raised the issue related to the broader question of regional security,” Baghaei said.
The spokesman said Tehran saw no reason to believe that the arrangement involving the three countries was directed against Iran.
According to Baghaei, the discussions reflect growing concern among regional states over US policy and their assessment that Washington’s main concern in the region is protecting Israel’s illegitimate interests.
Therefore, according to the spokesman, countries in the region have recognised the need to develop local mechanisms to protect the region from Israeli expansionism.
The Makkah Joint Defence Agreement, signed between Ankara, Riyadh and Islamabad on August 7, provides for deeper military cooperation and also includes, following the NATO model, the principle of collective defence, under which an attack on one of the countries is considered an attack on all.
Addressing Washington’s threats to impose economic and trade sanctions on Iran, Baghaei said the various forms of US pressure over the past five decades had pursued the same objective.
“From crippling sanctions to maximum pressure and economic warfare, they all pursue one objective, which is to force into submission a nation that has decided to stand on its own feet, a nation that has decided not to relinquish its rights and knows that these waves, whether in the form of war, terrorism or economic sanctions, all pursue one objective,” he said.