Կշարունակենք կանգնել Ուկրաինայի կողքին․ Կոշտան ու Զելենսկին Կիևում հանդիպում են անցկացրել
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան Կիևում հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կոշտան X-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել՝ Զելենսկիի հետ հանդիպումը որակելով որպես հիանալի։
«Մենք քննարկեցինք Ուկրաինային մեր շարունակական աջակցությունը և առաջ շարժվելու ուղին։ ԵՄ-ն Ուկրաինայի կողքին է եղել Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմի առաջին իսկ օրվանից, և մենք կշարունակենք կանգնել Ուկրաինայի կողքին։ Ուկրաինան կարող է հույս դնել մեզ վրա։ Ես բարձր գնահատեցի անդամակցության բարեփոխումների չափանիշները կատարելու ուղղությամբ աշխատանքը՝ շատ դժվարին պայմաններում, և խրախուսեցի Ուկրաինային շարունակել այդ ուղին։ ԵՄ անդամակցությունը Ուկրաինայում ուժեղ, ժողովրդավարական և անկախ ինստիտուտներ ապահովելու լավագույն միջոցն է»,-գրել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը։

Мы продолжим стоять на стороне Украины: председатель Европейского совета
Председатель Европейского совета Антониу Кошта встретился в Киеве с президентом Украины Володимиром Зеленским.
Как передает Арменпресс, об этом Кошта сделал запись в микроблоге в X, назвав встречу с Зеленским прекрасной.
«Мы обсудили нашу непрерывную поддержку Украины и путь продвижения вперед. ЕС стоял на стороне Украины с самого первого дня агрессивной войны России, и мы продолжим стоять на стороне Украины. Украина может рассчитывать на нас. Я высоко оценил работу по выполнению критериев реформ для членства в очень трудных условиях и призвал Украину продолжать этот путь. Членство в ЕС — лучший способ обеспечить сильные, демократические и независимые институты в Украине», — написал председатель Европейского совета.