Ռումինիայի նավահանգստում ծովային անօդաչու է պայթել
Ծովային անօդաչուն, որը հայտնաբերվել է Ռումինիայի Կոնստանցայի քաղաքացիական նավահանգստի ջրատարածքում, ինքնաբերաբար պայթել է. զոհեր չկան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Ռումինիայի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Այսօր՝ հունիսի 5-ի առավոտյան, Կոնստանցայի քաղաքացիական նավահանգստում մոտավորապես ժամը 10:30-ին (Երևանի ժամանակով 11:30-ին) Ռումինիայի Ծովում կյանքերի փրկության գործակալության կենտրոնակայանից ոչ հեռու հայտնաբերված ծովային անօդաչուն պայթել է, զոհեր չկան», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ռազմական գերատեսչությունը չի նշել անօդաչուի ծագումը, սակայն հայտնել է, որ այն «ռումինական բանակի տեխնիկայի մաս չի կազմում և գործի չի դրվել զորավարժություններում, որոնք Պաշտպանության նախարարությունը վերջերս կազմակերպել է Սևծովյան տարածաշրջանում»։
Ըստ գերատեսչության՝ ծովային անօդաչուն «դասվում է անօդաչու սարքերի տեսակին, որոնք կիրառվում են Ուկրաինայի պատերազմում»։
Պատահարի վայրը շրջափակվել է Ռումինիայի տեղեկատվության ծառայության (պետ​​անվտանգության), Ափամերձ պահպանության և Պաշտպանության նախարարության ուժերով։ Անօդաչուի բեկորներն ուսումնասիրվում են, Կոնստանցայի դատարանի դատախազությունը հետաքննություն է վարում:

В порту Констанцы взорвался морской беспилотник
Морской беспилотник, обнаруженный в акватории румынского гражданского порта Констанцы самопроизвольно взорвался, обошлось без жертв. нет. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение пресс-службы Министерства обороны Румынии.
“Обнаруженный сегодня утром, 5 июня в гражданском порту Констанцы, недалеко от штаб-квартиры Румынского агентства по спасению жизней на море морской беспилотник взорвался около 10:30 (местное время совпадает с мск), жертв нет”, — говорится в сообщении.
Ведомство не уточнило происхождение беспилотника, но заявило, что он “не является частью техники румынской армии и не был задействован в учениях, организованных недавно Министерством обороны в Черноморском регионе”.
По данным ведомства, морской беспилотник “относится к типу БПЛА, применяемых в войне на Украине”.
Место взрыва оцеплено силаами румынской разведки, береговой охраны и Министерством обороны. Обломки беспилотника изучаются, прокуратура суда Констанцы проводит расследование.