Էրդողանը ԵՄ-ին կոչ է արել անհապաղ վերացնել Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցելու քաղաքական արգելքները
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կրկին խոսել է Եվրամիության անդամ դառնալու երկրի ձգտման մասին՝ ընդգծելով, որ դրա ճանապարհին բոլոր խոչըդոտները պետք է վերացվեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, լրագրողների հետ զրույցում Էրդողանը մասնավորապես ասել է․
«Թուրքիայի՝ Եվրամիություն մտնելու շուրջ բանակցությունները թարմացման ու առաջ ընթանալու համար գեթ մեկ օր էլ չպետք է սպասեն։ Այդ իրողությունները պետք է տեղի ունենան հենց հիմա։ Մենք ԵՄ-ում մեր բոլոր զրուցակիցներին ասում ենք, որ նախկինի պես հաստատակամ ենք մեր նպատակի հարցում՝ կազմակերպության լիիրավ անդամակցություն։ Եթե ԵՄ-ն հարցին մոտենա ռազմավարական ու հեռատես դիրքերից, ապա այդ ուղղությամբ անհապաղ քայլեր ձեռնարկելու ճանապարհին որևէ խոչընդոտ չի լինի։ Թուրքիայի դեմ քաղաքական արգելքները պետք է հրատապ կերպով վերացվեն։ Ակնկալում ենք, որ ԵՄ երկրները մեր հետ հարաբերություններ կպահպանեն արդար ու իրավահավասար հիմքի վրա»,- TRT Haber-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Էրդողանը։

Эрдоган призвал ЕС немедленно устранить политические препятствия на пути членства Турции в Евросоюзе
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вновь заявил о стремлении страны стать членом Европейского союза, подчеркнув необходимость устранения всех препятствий на этом пути.
Как сообщает «Арменпресс», в беседе с журналистами Эрдоган, в частности, заявил:
«Переговоры Турции о вступлении в Европейский союз для обновления и продвижения вперед не должны откладываться ни на день. Эти реалии должны быть реализованы прямо сейчас. Мы заявляем всем нашим собеседникам в ЕС, что мы, как и прежде, твёрдо намерены добиваться нашей цели – полноправного членства в организации. Если ЕС подойдёт к этому вопросу со стратегической и дальновидной позиции, не будет никаких препятствий для принятия немедленных мер в этом направлении. Политические препятствия, чинимые Турции, должны быть незамедлительно устранены. Мы ожидаем, что страны ЕС будут поддерживать с нами отношения на справедливой и равноправной основе», – заявил Эрдоган, сообщает TRT Haber.