Թրամփը զանգահարել է Նեթանյահուին՝ Գազայի կաթոլիկ եկեղեցու թիրախավորման պատճառով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը զանգահարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին՝ քննարկելու Գազայի միակ կաթոլիկ եկեղեցուն Իսրայելի հասցրած հարվածը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան խոսնակ Քերոլայն Լևիթին։
«Դա դրական արձագանք չէր։ Նա այսօր առավոտյան զանգահարել է վարչապետ Նեթանյահուին՝ քննարկելու Գազայի եկեղեցու վրա հարվածները», - լրագրողներին ասել է Լևիթը։
«Իսրայելցիների կողմից կաթոլիկ եկեղեցուն հարվածելը սխալ էր։ Ահա թե ինչ է վարչապետը փոխանցել նախագահին», - հավելել է Սպիտակ տան խոսնակը։
The Times of Israel-ի տեղեկացմամբ՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հուլիսի 17-ի ուշ երեկոյան հայտարարություն է տարածել, որում իր ափսոսանքն է հայտնել Գազայի միակ կաթոլիկ եկեղեցուն Իսրայելի պաշտպանության բանակի հասցրած հարվածի հետևանքով երեք խաղաղ բնակչի զոհվելու կապակցությամբ։
«Իսրայելը խորապես ցավում է, որ Գազայի Սուրբ Ընտանիք եկեղեցուն հարվածել է պատահական արկ։ Յուրաքանչյուր անմեղ կյանքի կորուստը ողբերգություն է։ Մենք կիսում ենք ընտանիքների և հավատացյալների վիշտը», - նշվել է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նաև շնորհակալական խոսքեր են ուղղվել Հռոմի պապ Լևոն XIV-ին՝ վերջինիս «մխիթարական խոսքերի» համար։
Ավելի վաղ Հռոմի պապը հայտարարություն էր տարածել, որում իր ափսոսանքն էր հայտնել Գազայի վրա կատարված հարվածի ժամանակ մարդկային կորուստների համար և վերահաստատել հրադադարի հույսը՝ միաժամանակ խուսափելով Իսրայելին ուղղակիորեն դատապարտելուց։
Գազայի հատվածի միակ կաթոլիկ եկեղեցու վրա հարձակման հետևանքով զոհվել է երեք մարդ, վիրավորվել՝ ևս ինը։
Իսրայելի բանակը միջադեպից հետո հայտարարել էր, որ հետաքննում են միջադեպը։ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության տեղեկացմամբ՝ հետաքննության արդյունքները կհրապարակվեն։

Трамп позвонил Нетаньяху из-за удара по католической церкви в Газе
Президент США Дональд Трамп позвонил премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху, чтобы выразить свое отношение относительно удара Израиля по единственной католической церкви в секторе Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на пресс-секретаря Белого дома Каролин Левитт.
“Реакция не была позитивной. Он (Трамп) позвонил премьер-министру Нетаньяху сегодня утром, чтобы обсудить удары по церкви в Газе”, - сообщила журналистам Левитт.
“Нанесение ударов по католической церкви было ошибкой со стороны Израиля”, - пресс-секретарь Белого дома добавила, что именно это хотел донести президент.
Как сообщает The Times of Israel, вечером 17 июля канцелярия премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху опубликовала заявление, в котором выразила сожаление в связи с гибелью трёх мирных жителей в результате удара Армии обороны Израиля по единственной католической церкви в секторе Газа.
“Израиль глубоко сожалеет о том, что церковь Святого Семейства в секторе Газа была случайно поражена снарядом. Каждая невинная погибшая жизнь - это трагедия. Мы разделяем скорбь семей и верующих”, - говорится в заявлении.
В заявлении также выражена благодарность Папе Римскому Льву XIV за его “слова утешения”.
Ранее Папа Римский выступил с заявлением, в котором выразил сожаление в связи с человеческими жертвами в результате удара по Газе и подтвердил надежду на прекращение огня, избегая при этом прямого осуждения Израиля.
В результате атаки на единственную католическую церковь в секторе Газа погибли три человека и девять получили ранения.
После инцидента израильская армия заявила, что проводит расследование. МИД Израиля сообщил, что результаты расследования будут обнародованы.