Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը չի ​​համաձայնել ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափման վերաբերյալ Խաղաղության խորհրդի պլանին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ իր երկիրը չի համաձայնել Գազայի հատվածում իրադրության կարգավորման շրջանակներում ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափման վերաբերյալ անցյալ շաբաթ ընդունված պլանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը։
«Նախագահ Թրամփը կարծում է, կամ նրա թիմն է կարծում, որ նրանք կարող են ՀԱՄԱՍ-ին ստիպել զինաթափվել և ապառազմականացնել Գազան։ Մենք ուսումնասիրում ենք այդ հարցը։ Նրանք մեզ նախագիծ են ուղարկել։ Մենք չենք համաձայնել դրա հետ։ Դա մեր նախագիծը չէր», - հայտարարել է Իսրայելի վարչապետը տեսաուղերձում:
Ինչպես նշել է Նեթանյահուն, Իսրայելն իր զորքերը ​​Գազայի ներկայիս գծերից դուրս չի բերի մինչև ՀԱՄԱՍ-ի լիակատար զինաթափումը։
Պարբերականն ուշադրություն է հրավիրում այն բանի վրա, որ Նեթանյահուի հիշատակած պլանը Իսրայելի հետ քննարկման առարկա չէ, քանի որ այն ՀԱՄԱՍ-ի հետ առանձին բանակցությունների արդյունք է, իսկ զինաթափման առաջարկը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազայում հակամարտությունը դադարեցնելու շուրջ 20-կետանոց պլանի շարունակությունն է, որն Իսրայելն արդեն ընդունել էր 2025 թ. աշնանը։
Ավելի վաղ Իսրայելը հայտարարել էր, որ Գազայի հատվածում իրավիճակի կարգավորման շուրջ Խաղաղության խորհրդի առաջարկած ծրագիրը հակասում է տարածաշրջանում երկրի շահերին։ Մասնավորապես, իշխանությունը հայտարարել էր, որ Իսրայելը չի ​​դուրս բերի իր զորքերը, մինչև ՀԱՄԱՍ-ը լիովին չզինաթափվի։
Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես նշում է The Times of Israel-ը, Խաղաղության խորհրդի ներկայացուցիչները և անունը չնշած ամերիկացի պաշտոնատար անձինք դժգոհություն են հայտնել Իսրայելի դիրքորոշման կապակցությամբ, քանի որ երկրի իշխանություններին մի քանի ամիս հայտնի էին պլանի դրույթները։
Անցյալ շաբաթ Թրամփը հայտարարեց, որ Խաղաղության խորհրդի կողմից առաջարկվող համաձայնագիրը նախատեսում է ՀԱՄԱՍ-ի լիակատար զինաթափում։ Ենթադրվում է, որ դրանից հետո իսրայելական զորքերը կլքեն տարածաշրջանը, իսկ «միջազգային կայունացման ուժերը կհամագործակցեն նոր պաղեստինյան ոստիկանության հետ՝ ստանձնելու Գազայի հատվածի բնակիչների ու նրա հարևանների անվտանգության պատասխանատվությունը»։
Միևնույն ժամանակ ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչները բազմիցս ընդգծել են, որ զենքը վայր չեն դնի, մինչև Իսրայելը չլքի Գազայի հատվածը և չկատարի այն պարտավորությունները, որոնք ստանձնել է ավելի վաղ կնքված հրադադարի համաձայնագրով։

Нетаньяху заявил, что Израиль не высказывал согласия по поводу плана Совета мира по разоружению ХАМАС
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его страна не высказывала согласия по поводу принятого на прошлой неделе плана по разоружению ХАМАС в рамках мирного соглашения в секторе Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает издание Times of Israel.
“Президент Трамп думает, или его команда думает, что они могут заставить ХАМАС разоружиться и демилитаризовать Газу. Мы изучаем этот вопрос. Они прислали нам проект. Мы не согласились с ним. Это был не наш проект”, — заявил премьер-министр Израиля в видеообращении.
Как отметил Нетаньяху, Израиль не выведет свои войска из нынешних линий обороны в Газе до тех пор, пока ХАМАС полностью не разоружится.
Газета обращает внимание на то, что упомянутый Нетаньяху план не является предметом обсуждения с Израилем, поскольку он является результатом отдельных переговоров с ХАМАС, а предложение о разоружении — продолжением 20-пунктного плана президента США Дональда Трампа по урегулированию конфликта в Газе, который Израиль принял осенью 2025 года.
Ранее Израиль заявлял, что предложенный Советом мира план урегулирования ситуации в секторе Газа противоречит интересам страны в регионе. В частности, правительство заявило, что Израиль не выведет свои войска до тех пор, пока ХАМАС не будет полностью разоружен.
В то же время, как отмечает The Times of Israel, представители Совета мира и неназванные американские чиновники выразили недовольство позицией Израиля, поскольку власти страны были осведомлены о положениях плана в течение нескольких месяцев.
На прошлой неделе Трамп заявил, что предложенное Советом мира соглашение предусматривает полное разоружение ХАМАС. Предполагается, что после этого израильские войска покинут регион, и “международные силы по стабилизации будут сотрудничать с новой палестинской полицией, чтобы взять на себя ответственность за обеспечение безопасности жителей Газы и ее соседей”.
В то же время представители ХАМАС неоднократно подчеркивали, что не сложат оружие до тех пор, пока Израиль не покинет сектор Газа и не выполнит обязательства, взятые на себя в рамках ранее заключенного соглашения о прекращении огня.