Մենք պատրաստ էինք Երկրորդ աշխարհամարտից ի վեր ամենախոշոր հարձակմանը. Թրամփ
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում էր նախորդ շաբաթվա վերջին լայնածավալ հարվածներ հասցնել Իրանին, սակայն ինքը վերջին պահին չեղարկել է այդ ծրագիրը և հայտարարել բանակցությունների նոր փուլի մասին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Fox News-ը։
«Մենք պատրաստ էինք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ամենախոշոր հարձակմանը, բայց նրանք զանգահարեցին ինձ և ասացին՝ «Խնդրում ենք՝ մի արեք դա, եկեք խոսենք»», - ասել է Թրամփն օգոստոսի 5-ին Լաս Վեգասում անցկացված հավաքի ընթացքում։
ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ նախընտրում է խնդրին դիվանագիտական լուծում տալ, այլ ոչ թե նոր ռազմական գործողություններ իրականացնել։ Այդհուհանդերձ, նա ընդգծել է, որ ամերիկյան վարչակազմի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ։
«Ես կնախընտրեի համաձայնության հասնել, քանի որ չեմ ցանկանում մարդկանց սպանել։ Բայց Իրանը չի կարող ունենալ միջուկային զենք», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Թրամփը նաև կանխատեսել է, որ Իրանի շուրջ հակամարտության կարգավորումից հետո նավթի և բենզինի գները կտրուկ կնվազեն՝ պնդելով, որ համաձայնության ուղղությամբ առաջընթացը թեթևացում կբերի ամերիկացի սպառողներին։
Անցյալ շաբաթ մի շարք աղբյուրներ CBS News-ին հայտնել էին, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը պատրաստվում էին Իրանի դեմ համատեղ հարվածների նոր փուլին։
Սակայն, CBS News-ի տեղեկություններով, օգոստոսի 1-ին Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բին Սալմանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թրամփի հետ և հորդորել նրան հրաժարվել հարվածներ հասցնելու ծրագրից։
Մի քանի ժամ անց Թրամփը սոցիալական ցանցում գրառում էր կատարել՝ հայտնելով, որ համաձայնել է «չեղարկել հարձակումը»։ Նրա խոսքով՝ այդ որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ «Իրանից և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրներից» խնդրանք է ստացել ժամանակ տալ, քանի որ հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի հիմնական պայմանները «արդեն համաձայնեցված են»։
Ավելլի ուշ Թրամփը լրագրողներին հայտնել էր, որ համաձայնագիրը կարող է շատ մոտ լինել և նույնիսկ կնքվել արդեն օգոստոսի 6-ին կամ 7-ին։

Мы были готовы к крупнейшей атаке со времен Второй мировой войны: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что США готовились к крупномасштабному удару по Ирану в конце прошлой недели, но в последнюю минуту он отменил план и объявил о новом раунде переговоров. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Fox News.
“Мы были готовы к крупнейшей атаке со времен Второй мировой войны, но “они позвонили мне и сказали: “Пожалуйста, не делай этого. Давай поговорим”, — заявил Трамп на митинге в Лас-Вегасе 5 августа.
Президент США отметил, что он предпочитает найти дипломатическое решение проблемы, а не проводить новые военные операции. Однако он подчеркнул, что позиция администрации США остается неизменной.
“Я предпочёл бы заключить сделку, потому что не хочу убивать людей. Но у Ирана не может быть ядерного оружия”, — сказал президент США.
Трамп также предсказал резкое падение цен на нефть и бензин после урегулирования конфликта вокруг Ирана, заявив, что прогресс в достижении соглашения принесет облегчение американским потребителям.
На прошлой неделе несколько источников сообщили CBS News, что США и Израиль готовятся к новому раунду совместных ударов по Ирану.
Однако, по данным CBS News, 1 августа наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бин Салман провел телефонный разговор с Трампом и призвал его отказаться от плана нанесения ударов.
Несколько часов спустя Трамп опубликовал в социальной сети сообщение о том, что он согласился “отменить атаку”. По его словам, это решение было принято после того, как он получил просьбы от “Ирана и других стран Ближнего Востока” дать ему время, поскольку основные условия возможного мирного соглашения “уже согласованы”.
Позже Трамп заявил журналистам, что соглашение может быть очень близко и даже подписано уже 6 или 7 августа.