Հութիները հայտարարել են Կարմիր ծովում սաուդյան լցանավի վրա գրոհի մասին
Հութիները Կարմիր ծովի հյուսիսային մասում գրոհել են Սաուդյան Արաբիայի նավթատար լցանավի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է շարժման ռազմական ներկայացուցիչ Յահյա Սարին։
«Եմենի զինված ուժերը հաղորդում են ռազմական գործողության անցկացման մասին, որի ընթացքում սաուդյան Wafa նավթատար լցանավը մի քանի բալիստիկ հրթիռով գրոհի է ենթարկվել Կարմիր ծովի հյուսիսային մասում՝ Յանբու էլ Բահրայի շրջանի դիմաց», - ասվում է օգոստոսի 5-ին Telegram ալիքում հրապարակված Սարիի հաղորդագրության մեջ։
Սարիի խոսքով՝ «գրանցվել է ճշգրիտ հարված» թիրախին։ Նա նշել է, որ գործողությունն անցկացվել է «շրջափակում՝ շրջափակման դիմաց» բանաձևի շրջանակներում։
Հուլիսին հութիները և Սաուդյան Արաբիան վերսկսել են փոխադարձ հարվածները։ Հութիների ներկայացուցիչներն Էր Ռիադին մեղադրել են Եմենի նավագնացության ուղիները շրջափակելու համար, հայտարարել են սաուդյան նավահանգիստների ծովային շրջափակման մասին և գրոհել Կարմիր ծովում սաուդյան լցանավերի վրա, իսկ ավելի ուշ հայտարարել են թագավորության տարածքում նավթի ենթակառուցվածքների օբյեկտների վրա հարվածների մասին։

Хуситы объявили о нападении на танкер Саудовской Аравии в Красном море
Хуситы атаковали танкер, шедший под флагом Саудовской Аравии в северной части Красного моря. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил военный представитель движения Яхья Сари.
“Йеменские вооруженные силы атаковали саудовский нефтяной танкер Wafa в северной части Красного моря в районе [порта] Янбу с использованием нескольких баллистических ракет”, — говорится в сообщении Сари, опубликованном в Telegram-канале 5 августа.
Яхья Сари добавил, что было точное попадание в цел, отметил, что операция проводилась в рамках формулы “блокада за блокаду”.
В июле хуситы и Саудовская Аравия возобновили взаимные атаки. Представители хуситов обвинили Эр-Рияд в блокировании судоходных путей Йемена, объявили морскую блокаду саудовских портов и атаковали саудовские танкеры в Красном море, а позже объявили о нападениях на объекты нефтяной инфраструктуры королевства.