Հութիները հայտարարել են Կարմիր ծովում սաուդյան լցանավի վրա գրոհի մասին
Հութիները Կարմիր ծովի հյուսիսային մասում գրոհել են Սաուդյան Արաբիայի նավթատար լցանավի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է շարժման ռազմական ներկայացուցիչ Յահյա Սարին։
«Եմենի զինված ուժերը հաղորդում են ռազմական գործողության անցկացման մասին, որի ընթացքում սաուդյան Wafa նավթատար լցանավը մի քանի բալիստիկ հրթիռով գրոհի է ենթարկվել Կարմիր ծովի հյուսիսային մասում՝ Յանբու էլ Բահրայի շրջանի դիմաց», - ասվում է օգոստոսի 5-ին Telegram ալիքում հրապարակված Սարիի հաղորդագրության մեջ։
Սարիի խոսքով՝ «գրանցվել է ճշգրիտ հարված» թիրախին։ Նա նշել է, որ գործողությունն անցկացվել է «շրջափակում՝ շրջափակման դիմաց» բանաձևի շրջանակներում։
Հուլիսին հութիները և Սաուդյան Արաբիան վերսկսել են փոխադարձ հարվածները։ Հութիների ներկայացուցիչներն Էր Ռիադին մեղադրել են Եմենի նավագնացության ուղիները շրջափակելու համար, հայտարարել են սաուդյան նավահանգիստների ծովային շրջափակման մասին և գրոհել Կարմիր ծովում սաուդյան լցանավերի վրա, իսկ ավելի ուշ հայտարարել են թագավորության տարածքում նավթի ենթակառուցվածքների օբյեկտների վրա հարվածների մասին։

Houthis claim missile attack on Saudi oil tanker in Red Sea
Yemen's Houthi group said on Wednesday that it had launched a ballistic missile attack on a Saudi oil tanker in the northern Red Sea.
In a statement aired by the Houthi-run al-Masirah TV, Houthi military spokesperson Yahya Sarea said the tanker "Wafa" was targeted with ballistic missiles off the coast of Yanbu, a major Saudi Red Sea port city. The spokesperson claimed the strike was precise.
He said the operation was part of the group's declared maritime campaign against Saudi-linked shipping, which he described as a "blockade-for-blockade" response.
Sarea stated that the latest attack raised the number of Saudi oil tankers targeted by Houthi forces since the start of the campaign to eight, while an additional 29 tankers had been forced to reverse course.