Չինաստանի հյուսիսարևմտյան մասում տասը հազար մարդ տուժել է հորդառատ անձրևներից
Չինաստանի հյուսիսարևմտյան Շենսի նահանգում երկարատև հորդառատ անձրևների հետևանքով տուժել է մոտ 10 000 մարդ, մեկը՝ մահացել։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը։
Ըստ հեռուստաալիքի տվյալների՝ հուլիսի 30-ից օգոստոսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում նահանգի մի շարք շրջաններում տեղացած երկարատև ու հորդառատ անձրևները մեծ ավերածությունների պատճառ են դարձել։ Ամենից շատ տուժել է Ժաշուի (Zhashui) գավառը։
«Այս պահի դրությամբ հաստատվել է մեկ զոհի մասին տեղեկությունը, իսկ փրկարարական խմբերն ակտիվորեն որոնում են ևս երկու մարդու։ Օգոստոսի 6-ի նախնական տվյալներով՝ աղետից տուժել է 3 հազար 718 տնային տնտեսություն և 9 հազար 901 մարդ. վնասվել է գետի 16,2 կիլոմետր երկարությամբ պատնեշ, ինչպես նաև արձանագրվել է ճանապարհների փլուզման 29 դեպք», - ասվում է հայտարարության մեջ։

Nearly 10,000 people affected by torrential rains in northwestern China
Nearly 10,000 people have been affected by prolonged torrential rains in Shaanxi Province in northwestern China, with one person confirmed dead.
According to China Central Television, prolonged heavy rainfall across several parts of the province between July 30 and August 5 caused widespread damage. Zhashui County was the worst-affected area.
“One death has been confirmed so far, while rescue teams are actively searching for two other people. According to preliminary data as of August 6, the disaster affected 3,718 households and 9,901 people. A total of 16.2 kilometres of river embankments were damaged, and 29 road collapses were recorded,” the statement said.