Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ու Մարկ Ռոսկամ Աբինգը մտքեր են փոխանակել COP17-ի շրջանակներում Հայաստան-Նիդեռլանդներ համագործակցության վերաբերյալ
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ու Մարկ Ռոսկամ Աբինգը մտքեր են փոխանակել COP17-ի  շրջանակներում Հայաստան-Նիդեռլանդներ համագործակցության վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Հաագայում  հանդիպել է Նիդեռլանդների Թագավորության գյուղատնտեսության, ձկնորսության, սննդի անվտանգության և բնության նախարարության գլխավոր տնօրեն Մարկ Ռոսկամ Աբինգի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է ՀՀ առաջնայնությունները և տեսլականը՝ 2026թ. Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) և դրա արդյունավետ անցկացման վերաբերյալ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է համաժողովի անկյունաքարային դերը Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի հանձնառությունների առաջին գլոբալ վերանայման համար, և այս համատեքստում ընդգծել է բոլոր շահագրգիռ կողմերի ջանքերի համադրման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի և Նիդեռլանդների միջև համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև երկու երկրների միջև ոլորտային համագործակցության ընդլայնման և առկա ներուժի իրացման հնարավորություններին:

Роберт Абисогомонян и Марк Роскам Абинг обменялись мнениями о сотрудничестве Армения-Нидерланды в рамках COP17
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян встретился в Гааге с генеральным директором Министерства сельского хозяйства, рыболовства, безопасности пищевых продуктов и природы Королевства Нидерландов Марком Роскамом Абингом.
Как передает “Арменпресс”, МИД Республики Армения сообщает, что Роберт Абисогомонян представил приоритеты и видение Республики Армения, касающиеся 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдет в Ереване в 2026 году, и её эффективного проведения. Заместитель министра иностранных дел Республики Армения отметил основополагающую роль конференции для первого глобального обзора обязательств Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по биоразнообразию и в этом контексте подчеркнул необходимость координации усилий всех заинтересованных сторон.
Собеседники обменялись мнениями о перспективах сотрудничества между Арменией и Нидерландами в рамках подготовки конференции.
На встрече также были затронуты возможности расширения отраслевого сотрудничества двух стран и реализации имеющегося потенциала.