Վարչապետն անհրաժեշտություն է համարում ատենակալների դատարանի ներդրումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անհրաժեշտ է համարում նոր Սահմանադրությամբ ատենակալների դատարանի ինստիտուտի ներդրումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք հայտնեց հուլիսի 16-ի մամուլի ասուլիսին ՝ անդրադառնալով արդարադատության խնդիրներին։
«Ժողովուրդը իշխանության բարձրագույն տերն ու սահմանադիրն է։Այսինքն՝ ժողովուրդն, այդ թվում՝ դատական իշխանության տերն է։
Ես կարծում եմ, որ մեր արդարադատության ամենամեծ խնդիրն այն է, որ ինքն օրգանական կապ չունի ժողովրդի հետ։ Համոզված եմ, որ նոր Սահմանադրության համատեքստում պետք է անպայման ներդնենք ատենակալների դատարանի ինստիտուտը, որովհետև ժողովուրդը պետք է օրգանական կապ ունենա դատական համակարգի հետ»,-նշեց վարչապետը։

Премьер-министр считает необходимым внедрение суда присяжных
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян считает необходимым внедрение института суда присяжных в новую Конституцию.
Как сообщает Арменпресс, Никол Пашинян заявил об этом на пресс-конференции 16 июля, коснувшись вопросов правосудия.
«Народ является высшей и конституционной властью. То есть, народ является носителем власти, в том числе и судебной.
Я думаю, что самая большая проблема нашей системы правосудия заключается в том, что она не имеет органической связи с народом. Убеждён, что в контексте новой Конституции мы обязательно должны внедрить институт суда присяжных, поскольку народ должен иметь органическую связь с судебной системой», — отметил премьер-министр.