Դանիան պատրաստ է վճարել Ուկրաինային Partiot համակարգերի մատակարարման համար
Դանիան պատրաստ է ֆինանսավորել ամերիկյան Partiot հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի մատակարարումներն Ուկրաինային: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Դանիայի արտաքին գործերի նախարար Լարս Լոկե Ռասմուսենը Բրյուսելում գործընկերների հետ հանդիպումից առաջ:
«Մենք ինքներս չունենք այնպիսի համակարգեր, ինչպիսին  Patriot-ն է: Եթե որոշվի դրանք մատակարարել, իսկ մենք միանգամայն պատրաստ ենք դա անել, ապա դա կֆինանսավորվի: Մենք պետք է մշակենք մանրամասները. դրանք կարող են լինել Ուկրաինայի կողմից գնումներ.... կամ ուղղակի վճարում Միացյալ Նահանգներին: Ամենակարևորն այն է, որ Ամերիկան պատրաստ է մատակարարել այդ անհրաժեշտ զենքը», - Դանիայի ԱԳ նախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Քաղաքական գործիչը նաև հավելել է, որ ԵՄ-ն մոտ է հակառուսական պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթի ընդունմանը, որը նախատեսում է նավթի գների առավելագույն շեմի իջեցում մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարից մինչև 45 դոլար:
«Մենք շատ, շատ մոտ ենք: Ես չգիտեմ՝ դա տեղի կունենա այսօր թե վաղը, բայց համոզված եմ, որ մենք մոտ ենք», - ընդգծել է նա:
Վերջին երեք տարում Դանիան Կիևին է ուղարկել մոտ 9 միլիարդ եվրո ռազմական և մոտ 867 միլիոն եվրո քաղաքացիական օգնության համար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 14-ին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը որոշել է այսուհետ էլ զենք և ռազմական տեխնիկա փոխանցել Կիևին, եթե Եվրոպան վճարի այդ մատակարարումների համար։ Այդ գործընթացը կհամակարգի ՆԱՏՕ-ն։

Дания готова заплатить за поставку Украине систем Partiot
Дания готова оплатить поставку Украине американских систем ПРО Patriot. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил министр иностранных дел Дании Ларс Лёкке Расмуссен перед встречей с коллегами в Брюсселе.
“У нас самих нет таких систем, как Patriot. Если будет решено их поставлять, а мы абсолютно готовы это делать, - это будет финансирование. Нам предстоит выработать детали: это могут быть закупки Украины (...), или прямая оплата США. Самое главное, что Америка готова поставлять это необходимое оружие”, - ТАСС цитирует главу МИД Дании.
Он также добавил, что ЕС близок к принятию 18-го пакета антироссийских санкций, который предусматривает снижение максимальной цены на нефть с 60 до 45 долларов за баррель.
“Мы очень, очень близки. Не знаю, случится ли это сегодня или завтра, но я убежден, что мы близки”, - подчеркнул он.
За последние три года Дания оказала Киеву военную помощь почти на 9 миллиардов евро и гражданскую помощь почти на 867 миллионов евро.
Президент США Дональд Трамп заявил 14 июля, что Вашингтон принял решение продолжить поставки оружия и военной техники Киеву, если Европа оплатит эти поставки. Этот процесс будет координироваться НАТО.