Շվեյցարիան Կիևի հետ ստորագրել է Ուկրաինայի վերականգնման վերաբերյալ համագործակցության համաձայնագիր
Շվեյցարիայի դեսպան և Ուկրաինայի հարցերով Դաշնային խորհրդի (կառավարության) պատվիրակ Ժակ Գերբերը և Ուկրաինայի էկոնոմիկայի նախարար Յուլյա Սվիրիդենկոն Հռոմում Ուկրաինայի վերականգնմանը նվիրված խորհրդաժողովի շրջանակում ստորագրել են երկկողմ համագործակցության համաձայնագիր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Շվեյցարիայի կառավարության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Հունիսի 25-ին Դաշնային խորհրդի կողմից հավանություն ստացած  պայմանագիրը ստեղծում է իրավական հիմք Ուկրաինայի վերականգնման նախագծերում Շվեյցարիայի մասնավոր հատվածի ավելի ակտիվ մասնակցության համար և ընդգծում է Շվեյցարիայի երկարաժամկետ հանձնառությունն այդ գործին», - նշված է տեքստում:
Փետրվարին Բեռնը որոշում էր ընդունել 2025-ից մինչև 2028 թվականները 1,5 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկ (1,65 միլիարդ դոլար) հատկացնել Ուկրաինայի վերականգնման համար՝ Ուկրաինայի վերականգնման, բարեփոխումների իրականացման և կայուն զարգացման աջակցության 12-ամյա ծրագրի շրջանակներում: Այս միջոցների մոտ մեկ երրորդը՝ 500 միլիոն շվեյցարական ֆրանկը, նախատեսված է վերականգնման աշխատանքների համար՝ շվեյցարական ընկերությունների հետ համագործակցությամբ: Պլանավորվում է, որ, ընդհանուր առմամբ, 2024-ից մինչև 2036 թվականները Կիևը Բեռնից կստանա 5 միլիարդ ֆրանկ (5,55 միլիարդ դոլար) գումարի ֆինանսական աջակցություն:

Швейцария и Украина подписали договор о сотрудничестве по восстановлению страны
Посол Швейцарии и делегат Федерального совета (правительства) конфедерации по Украине Жак Гербер и министр экономики Украины Юлия Свириденко на проходящей в Риме конференции по восстановлению страны подписали двустороннее соглашение о сотрудничестве по данному вопросу. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в сообщении на сайте швейцарского правительства.
"Договор, одобренный 25 июня Федеральным советом, создает правовую основу для более активного участия частного сектора Швейцарии в проектах по восстановлению Украины и подчеркивает долгосрочную приверженность Швейцарии этому делу", - отмечается в тексте.
В феврале Берн принял решение о выделении 1,5 млрд швейцарских франков ($1,65 млрд) на восстановление Украины в период с 2025 по 2028 год в рамках 12-летней программы по поддержке восстановления, проведения реформ и устойчивого развития Украины. Порядка трети этих средств - 500 млн швейцарских франков - предназначены для проведения восстановительных работ в сотрудничестве со швейцарскими компаниями. Планируется, что в общей сложности Украина получит от Швейцарии финансовую поддержку на сумму 5 млрд франков ($5,55 млрд) в период с 2024 по 2036 год.