Էրդողանը Թուրքիայի Հաղորդակցության վարչության նոր ղեկավար է նշանակել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հաղորդակցության վարչության ղեկավար է նշանակել փոխարտգործնախարար Բուրհանեթթին Դուրանին, ով այս պաշտոնում կփոխարինի Ֆահրեթթին Ալթունին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, որոշումը հրապարակվել է Թուրքիայի պաշտոնաթերթում։
Էրդողանի կողմից Ֆահրեթթին Ալթունի նշանակումը տեղի էր ունեցել 2018 թվականին՝ ղեկավարելու նոր ստեղծվող կառույցը, որն ունի շուրջ 1500 աշխատակից ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս։
Reuters-ը նշում է, որ Հաղորդակցության վարչության գործունեության հիմնական նպատակը եղել է  ավելի լսելի դարձնել թուրքական կառավարության ձայնն ամբողջ աշխարհում, ուշի ուշով հետևել տեղական մեդիային՝ ջանալով հայտնաբերել ապատեղեկատվությունը։ Իսկ գործնականում այս քաղաքականությունն արտահայտվել է ընդդիմադիր լրատվամիջոցներին ու սոցիալական ցանցերում արվող քննադատական գրառումները գրաքննելով։
Տարբեր զեկույցների համաձայն՝ Թուրքիայի հիմնական լրատվամիջոցների 90 տոկոսը կառավարության հետ սերտ դիրքորոշում ունեցող ԶԼՄ-ներ են, ինչը օգնում է Էրդողանին շարունակել ավելի քան 20 տարի իր ձեռքում պահել երկրի իշխանությունը։
Հաղորդակցության վարչության նոր ղեկավար Դուրանը ԱԳ փոխնախախարի պաշտոնում գերազանցապես աշխատել է Աֆրիկայի երկրների հետ հարաբերությունների վրա։ Իսկ մինչ այդ երկար տարիներ ղեկավարել է Թուրքիայի կարևորագույն հետազոտական կենտրոններից մեկը՝ «Քաղաքական, տնտեսական և հասարակագիտական հետազոտությունների հիմնադրամը» (SETA): Թեպետ այս հիմնադրամը դիրքավորում է իրեն որպես անկախ և անկողմնակալ թինք-թանք, սակայն տարիների ընթացքում շատ ուսումնասիրություններ ցույց են տվել դրա սերտ կապերը երկրի իշխող շրջանակների հետ։
Իսկ Ֆահրեթթին Ալթունը այսուհետ նախագահի որոշմամբ գլխավորելու է Թուրքիայի մարդու իրավունքների և հավասարության խորհուրդը։

Эрдоган назначил нового главу Управления коммуникаций Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назначил заместителя министра иностранных дел Бурханеттина Дурана главой Управления коммуникаций. Дуран сменил на этом посту Фахреттина Алтуна. Как сообщает «Арменпресс», решение было опубликовано в турецкой официальной газете.
Эрдоган назначил Фахреттина Алтуна в 2018 году главой недавно созданной структуры, в которой работает около 1500 сотрудников как в Турции, так и за рубежом.
Агентство Reuters отмечает, что основной целью деятельности Управления коммуникаций было сделать голос турецкого правительства более слышимым во всем мире, внимательно следя за местными СМИ и выявляя дезинформацию. На практике эта политика выражалась в цензуре оппозиционных СМИ и критических публикаций в социальных сетях.
По различным данным, 90% основных СМИ Турции являются проправительственными, что помогло Эрдогану сохранять власть более 20 лет. Новый глава Департамента коммуникаций Дуран, в качестве заместителя министра иностранных дел занимался преимущественно отношениями с африканскими странами. До этого он возглавлял один из важнейших исследовательских центров Турции – Фонд политических, экономических и социальных исследований (SETA). Хотя фонд позиционирует себя как независимый и беспристрастный аналитический центр, многочисленные исследования, проведенные за последние годы, выявили его тесные связи с правящими кругами страны.