Կինոյի տոնը վերադառնում է. 22-րդ «Ոսկե ծիրան»-ը անակնկալներ է խոստանում
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որը կանցկացվի հուլիսի 13-20-ը, հանրությանը կներկայացնի մրցութային ֆիլմեր աշխարհի տարբեր երկրներից, Կաննի, Բեռլինի, Վենետիկի, Լոկառնոյի և այլ հեղինակավոր կինոփառատոններից: Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային դեմքեր, կինոգործիչներ, որոնք իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն կինոյի երկրպագուներին ու մասնագիտական համայնքին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը «Ոսկե ծիրան»-ի համահիմնադիր և նախագահ Հարություն Խաչատրյանն ընդգծեց, որ այն մարդիկ, որոնք մասնակցում են փառատոնին, հետագայում հաջողությունների են հասնում, արժանանում են տարբեր մրցանակների։
«Շնորհակալ եմ նրանց, ովքեր կանգնած են փառատոնի կողքին։ 22 տարի փառատոն կազմակերպելը շատ բարդ է, բայց ունենք աջակիցներ, բարեկամներ, որոնք մեզ հետ են»,-ասաց նա և հավելեց՝ փառատոնի ստեղծագործական կազմը, որը հիմնականում կազմված է երիտասարդներից, շատ համարձակ է և հրաշալի ու անսպասելի հյուրերի է հրավիրում։
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը հիշեցրեց, որ այս տարի ևս Երևանի քաղաքապետարանը «Ոսկե ծիրան»-ի գլխավոր հովանավորն է։ Նա տեղեկացրեց, որ 74 մլն դրամ են հատկացրել փառատոնին, որպեսզի հնարավոր լինի լուծել այն բոլոր հարցերը, որոնք բարձրացվել են ավելի վաղ։ Փոխքաղաքապետը կարծում է՝ 22-րդ «Ոսկե ծիրան»-ը ևս հետաքրքիր է լինելու, քանի որ ցուցադրվելու է հարյուրից ավելի ֆիլմ, իսկ ժյուրիի կազմը տպավորիչ է։
Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ նախատեսում են մի քանի կրթական ծրագրեր իրականացնել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցությամբ։ Գաղափարը քննարկել են կինոռեժիսորների, օպերատորների, սցենարիստների, կինոյի բնագավառում ներգրավված այլ մասնագետների հետ։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանի խոսքով՝ «Ոսկե ծիրան»-ը առիթ է՝ խոսելու այն բարեփոխումների մասին, որոնք պետությունն իրականացնում է կինոարտադրության ոլորտում։
«Վերջին ամիսներին ներդրումների մասնակի վերադարձի մասին կարգն ենք հաստատել։ Արդեն կան հայտեր, որոնք քննարկման փուլում են։ Ձևավորված է Կինոյի ազգային հիմնադրամը, որի աշխատանքի արդյունքներն արդեն տեսնում ենք։ Այս պահին կինոյի ոլորտի մասնագետների, տարբեր գիլդիաների ներկայացուցիչների հետ քննարկում ենք կինոյի մասին օրենքի մի քանի կետի փոփոխություններ, որոնք առավել կլավացնեն օրենքն ու թույլ կտան, որ կինոարտադրությունն առավել զարգանա Հայաստանում»,-շեշտեց Դանիելյանը։
Անդրադառնալով «Ոսկե ծիրան»-ին՝ փոխնախարարն ընդգծեց՝ փառատոնի մասին խոսում են Կաննի, Բեռլինի, Լոկառնոյի և այլ հեղինակավոր փառատոնների ընթացքում, ինչը ձեռքբերում է։ Այդ գործում մեծ դերակատարություն են ունենում կինոյի բնագավառի ականավոր դեմքերը, որոնք հյուրընկալվում են «Ոսկե ծիրան»-ին։ Ըստ Դանիելյանի՝ «Ոսկե ծիրան»-ը եզակի փառատոն է, և այն պետք է տարածաշրջանում լավագույնը լինի՝ նպաստելով կինոարվեստի առաջընթացին։
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանի խոսքով՝ շուտով հավատարմագրմամբ կարող են տարածաշրջանային և համաշխարհային փառատոնային քարտեզում արձանագրել փառատոնի հաջողությունները։
«Մենք դառնալու ենք Համաշխարհային փառատոնների ասոցիացիայի կողմից հավատարմագրվող փառատոն։ Նման փառատոնների թիվը 4 տասնյակից մի փոքր ավելի է։ Հաշվի առնելով այն, որ աշխարհում կան հազարավոր փառատոններ՝ դա մեզ համար կարևոր ցուցանիշ է, ուստի երկար ճանապարհ է անհրաժեշտ անցնել դրան հասնելու համար։ Կան փորձագիտական խմբեր, որոնք մոնիտորինգի և աուդիտի են ենթարկում փառատոնը։ Եկել էին նախորդ տարի, փառատոնն ուսումնասիրել են տարբեր չափորոշիչներով։ Հավատարմագրման որոշումը կկայացվի կամ 2025-ի վերջին կամ 2026-ին»,-շեշտեց Կարեն Ավետիսյանը։
Նա նաև շնորհավորեց ռեժիսոր Թամարա Պետրոսյանին, որի «Արտոյի երկրում» ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի կունենա Լոկառնոյի միջազգային կինոփառատոնի բացմանը։ Ավետիսյանը դա հրաշալի իրադարձություն է համարում։ Նա հիշեցրեց, որ Ստեփանյանը մշտապես մասնակցել է «Ոսկե ծիրան»-ին, նաև «Ոսկե ծիրան» մրցանակի է արժանացել։ Ստեփանյանի «Իմ հայկական ուրվականները» ֆիլմն այս տարի կցուցադրվի «Ոսկե ծիրան»-ին։
«22-րդ փառատոնին զգալի է իրանական ներկայությունը։ «Ոսկե ծիրան»-ը վաղ շրջանից ունեցել է հայ-իրանական կինեմատոգրաֆիկ կապերի ակտիվություն, որի ակունքներում Աբաս Քիառոստամին էր։ Նա փառատոնի՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող առաջին հյուրերից է եղել տարիներ առաջ։ Այս տարի որպես հարգանքի տուրք Քիառոստամիին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կբացվի լուսանկարների ցուցահանդես, որոնք նա է նկարել ու նվիրել «Ոսկե ծիրան»-ին։ Ցուցադրությանը ներկա կլինի մեր պատվավոր հյուրերից մեկը՝ իրանցի մեծ ռեժիսոր Ամիր Նադերին, որը հետհեղափոխական իրանական կինոյի ամենաշրջադարձային ֆիլմերի հեղինակներից է։ Չորս ռեստավրացված տարբերակներով կցուցադրվեն նրա ֆիլմերը»,-տեղեկացրեց Կարեն Ավետիսյանը։
Փառատոնի պատվավոր հյուրերից է նաև Կաննի կինոփառատոնի և «Սեզար»-ի մրցանակակիր Աբդեռահման Սիսակոն։ Նա փառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է։ Փառատոնն առաջին անգամ կհյուրընկալի ռեժիսորի Աֆրիկայից։ Կանցկացվի Սիսակոյի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություն։
«Ոսկե ծիրան»-ին սպասվում է եռօրյա աննախադեպ օպերատորական աշխատարան։ Տարբեր սերունդների, օպերատորական ոճերի ու դպրոցների օպերատորներ մասնագիտական աշխատարան կանցկացնեն ոչ միայն օպերատորների, այլև կինեմատոգրաֆիստների համար։ Առաջին անգամ փառատոնը հյուրընկալելու է նաև քասթինգի լավագույն մասնագետներից մեկին, որը ևս աշխատարան կանցկացնի մասնագետների համար։
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի միջազգային բաժնի ղեկավար Վարվառա Հովհաննիսյանն էլ անդրադարձավ «Երևանյան պրեմիերաներ» ծրագրին՝ նշելով, որ սպասվում են բացառիկ ցուցադրություններ։ Նա նշեց, որ ֆիլմերից մի քանիսը Կաննի կինոփառատոնից հետո «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում են ցուցադրվելու։ Հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա դիտելու Ջաֆար Փանահիի, Դարդեն եղբայրների, Քրիստիան Պեցոլդիի, Նադավ Լապիդի և այլ ականավոր կինոգործիչների ֆիլմեր։
Հովհաննիսյանն առանձնացրեց հայկական ներկայացվածությունը «Ոսկե ծիրան»-ին։ «Փառատոնի «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի ծրագիրը ներկայացնելու է սկսնակ ու տաղանդավոր հայ կինոգործիչների առաջին կամ երկրորդ աշխատանքները։
«Երևանյան պրեմիերաներ»-ի ծրագրում էլ ներառվել են մի շարք ֆիլմեր, որոնք ստեղծել են թե՛ հայազգի կինոգործիչները, որոնք չեն բնակվում Հայաստանում, թե՛ հայաստանաբնակ կինոռեժիսորները։ Քրիստինե Հարությունյանի «Երազելուց հետո» ֆիլմը, որը Բեռլինի կինոփառատոնի ծրագրում էր, կբացի տարածաշրջանային մրցութային ծրագիրը, իսկ փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանի «Վերջին կայարանը» ֆիլմը, որը լայն հասարակությանը հայտնի չէ, կեզրափակի փառատոնը։ Այդպես կտոնենք Հարություն Խաչատրյանի 70-ամյակը»,-նշեց Հովհաննիսյանն ու հորդորեց հավելյալ տեղեկությունների համար հետևել «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի սոցիալական էջերին։
Փառատոնի կարևորագույն իրադարձություններից մեկն էլ Շառլ Անավուրի քանդակի բացման հանդիսավոր արարողությունն է, որը տեղի կունենա հուլիսի 18-ին Շառլ Ազնավուրի հրապարակում։

Праздник кино возвращается: 22-я церемония вручения премии «Золотой абрикос» обещает сюрпризы
22-й Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос», который пройдет с 13 по 20 июля, представит публике конкурсные фильмы из разных стран мира – Каннского, Берлинского, Венецианского, Локарнского и других престижных кинофестивалей. В Армению приедут всемирно известные деятели кино и режиссеры, которые представят свой опыт и творчество киноманам и профессиональному сообществу.
Как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами 9 июля соучредитель и президент кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян подчеркнул, что участники фестиваля в будущем добиваются успеха и получают различные награды.
«Я благодарен всем, кто поддерживает фестиваль. Организовывать фестиваль 22 года очень сложно, но у нас есть сторонники, друзья, которые с нами», — сказал он, добавив, что творческая команда фестиваля, состоящая в основном из молодёжи, очень смелая и приглашает замечательных и неожиданных гостей.
Заместитель мэра Еревана Левон Ованнисян напомнил, что и в этом году мэрия Еревана является главным спонсором «Золотого абрикоса». Он сообщил, что на фестиваль выделено 74 млн драмов, чтобы решить все поднятые ранее вопросы. Вице-мэр считает, что 22-й «Золотой абрикос» также будет интересным, поскольку будет показано более ста фильмов, а состав жюри впечатляющий.
Ованнисян сообщил, что совместно с министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения планируется реализовать ряд образовательных программ. Идея обсуждалась с режиссерами, операторами, сценаристами и другими специалистами сферы кино.
По словам заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Даниела Даниеляна, «Золотой абрикос» — это возможность рассказать о реформах, которые государство реализует в сфере кинопроизводства.
«В последние месяцы мы утвердили порядок частичного возврата инвестиций. Уже есть заявки, которые обсуждаются. Сформирован Национальный фонд кино, результаты работы которого мы уже видим. В настоящее время мы обсуждаем со специалистами киноиндустрии и представителями различных гильдий поправки в ряд пунктов закона о кино, что ещё больше усовершенствует закон и позволит кинопроизводству в Армении развиваться дальше», — подчеркнул Даниелян.
Коснувшись «Золотого абрикоса», замминистра подчеркнул, что о фестивале говорят на Каннском, Берлинском, Локарнском и других престижных кинофестивалях, что является достижением. Важную роль в этом играют выдающиеся деятели кинематографа, которые становятся гостями «Золотого абрикоса». По словам Даниеляна, «Золотой абрикос» — уникальный фестиваль, и он должен стать лучшим в регионе, способствуя развитию кинематографа.
По словам директора и художественного руководителя кинофестиваля «Золотой абрикос» Карена Аветисяна, скоро аккредитация позволит зафиксировать успехи фестиваля на региональной и мировой фестивальной карте.
«Мы станем фестивалем, аккредитованным Всемирной ассоциацией фестивалей. Число таких фестивалей чуть больше четырёх десятков. Учитывая, что в мире тысячи фестивалей, для нас это важный показатель, поэтому нужно пройти долгий путь к этому. Существуют экспертные группы, которые отслеживают и проверяют работу фестиваля. Они приезжали в прошлом году, изучали фестиваль по разным критериям. Решение об аккредитации будет принято либо в конце 2025 года, либо в 2026 году», — подчеркнул Карен Аветисян.
Он также поздравил режиссёра Тамару Петросян, премьера картины «В стране Арто» которой состоится на открытии Международного кинофестиваля в Локарно. Аветисян считает это замечательным событием. Он напомнил, что Степанян всегда участвовала в «Золотом абрикосе» и также была удостоена награды «Золотой абрикос». Фильм Степанян «Мои армянские призраки» будет показан на «Золотом абрикосе» в этом году.
«Присутствие Ирана на 22-м фестивале весьма значимо. «Золотой абрикос» с самого начала своего существования поддерживал активные армяно-иранские кинематографические связи, и у истоков этого фестиваля стоял Аббас Киаростами. Он был одним из первых всемирно известных гостей фестиваля много лет назад. В этом году, в память о Киаростами, в Национальной галерее Армении откроется выставка его фотографий, подаренных «Золотому абрикосу». На показе будет присутствовать один из наших почётных гостей, великий иранский режиссёр Амир Надери, один из авторов самых новаторских фильмов в послереволюционном иранском кинематографе. Его фильмы будут показаны в четырёх отреставрированных версиях», — сообщил Карен Аветисян.
Среди почётных гостей фестиваля – лауреат Каннского кинофестиваля и премии «Сезар» Абдеррахман Сиссако. Он также является председателем жюри международной конкурсной программы фестиваля. Впервые на фестивале будет режиссёр из Африки. Будет представлена ​​ретроспектива фильмов Сиссако.
«Золотой абрикос» станет местом проведения беспрецедентного трёхдневного мастер-класса по операторскому мастерству. Кинематографисты разных поколений, стилей и школ проведут профессиональный мастер-класс не только для операторов, но и для кинематографистов. Впервые на фестивале также выступит один из лучших специалистов по кастингу, который также проведёт мастер-класс для специалистов.
Руководитель международного отдела кинофестиваля «Золотой абрикос» Варвара Ованнисян также коснулась программы «Ереванские премьеры», отметив, что ожидаются эксклюзивные показы. Она отметила, что некоторые фильмы будут показаны в рамках «Золотого абрикоса» после Каннского кинофестиваля. Зрители смогут увидеть фильмы Джафара Панахи, братьев Дарденн, Кристиана Петцольда, Надава Лапида и других выдающихся режиссёров.
Ованнисян особо выделила армянское представительство на «Золотом абрикосе».
«В программе короткометражных фильмов «Кориз» фестиваля будут представлены дебютные и вторые работы начинающих и талантливых армянских кинематографистов. В программу «Ереванские премьеры» также включён ряд фильмов, созданных армянскими режиссёрами как не проживающими в Армении, так и проживающими в ней. Фильм Кристине Арутюнян «После мечтаний», вошедший в программу Берлинского кинофестиваля, откроет региональную конкурсную программу, а закроет фестиваль фильм «Последнее воскресенье» основателя фестиваля Арутюна Хачатряна, который неизвестен широкой публике. Так мы отметим 70-летие Арутюна Хачатряна», — отметила Ованнисян и призвала следить за социальными страницами кинофестиваля «Золотой абрикос» для получения дополнительной информации.
Одним из важнейших событий фестиваля станет торжественное открытие памятника Шарлю Азнавуру, которое состоится 18 июля на площади Шарля Азнавура.