«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունն ամբողջությամբ համընկնում է Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» տեսլականի հետ. Միրզոյան
Պեկին պաշտոնական այցի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությանը (CGTN):
ՀՀ ԱԳ նախարարությունը վերծանել և հայերեն թարգմանությամբ հրապարակել է Արարատ Միրզոյանի հարցազրույցը, որն «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ստորև.
- Ձեր այցը Չինաստան տեղի է ունեցել ՉԺՀ ԱԳ նախարար Վան Յիի հրավերով։ Կարո՞ղ եք կիսվել բանակցությունների հիմնական թեմաներով և արդյոք արձանագրվել են կոնկրետ արդյունքներ։
- Սա իմ առաջին պաշտոնական այցն էր Պեկին, և ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախարար Վան Յիին հրավերի համար։ Սա լավ հնարավորություն էր ամփոփելու մինչ այժմ կատարված աշխատանքն, արձանագրելու ձեռքբերումները և ուրվագծելու հետագա համագործակցության ճանապարհը, որ պիտի միասին անցնենք։ Պետք է ընդգծեմ, որ քննարկվել են բավական կարևոր թեմաներ։
Արդեն ունենք շոշափելի արդյունքներ, մասնավորապես՝ փոխադարձ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ոլորտում. ինչպես կարող ենք տեսնել, օրինակ, նախորդ տարվա համեմատ մեր փոխադարձ առևտրի ծավալն աճել է 700 միլիոնով։ Մենք նաև մեկնարկել ենք Երևան-Ուրումչի ուղիղ օդային չվերթը։ Այսպիսով, գործարար շփումներն աճում են, առևտուրը, ժողովուրդների միջև կապերը, մշակութային հարաբերությունները զարգանում են, քաղաքական երկխոսությունը ևս ակտիվ է։ Եվ սա դեռ հարաբերությունների զարգացման ամբողջ ներուժը չէ։ Իմ գործընկերոջ՝ նախարար Վան Յիի հետ համատեղ մենք քննարկել ենք մեր հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը, համաշխարհային քաղաքականությանն առնչվող մեր մոտեցումների նմանությունը, մեր համագործակցությունը միջազգային հարթակներում, ինչպես նաև երկկողմ օրակարգը։
Սա կարող է դառնալ մեր հարաբերություններում նոր էջի սկիզբ, և լիահույս եմ, որ մոտակա ամիսներին կտեսնենք շոշափելի արդյունքներ։
- Իսրայել-Իրան վերջին հակամարտությունը լուրջ մտահոգություն է առաջացրել ամբողջ աշխարհում։ Չինաստանն ակտիվորեն խթանում է խաղաղ բանակցությունները և կոչ է անում բոլոր կողմերին ցուցաբերել զսպվածություն։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Չինաստանի դերը միջազգային դիվանագիտության և հակամարտությունների կարգավորման գործում։
- Հայաստանն, Իրանին սահմանակից, հարևան պետություն է, և մենք մեծապես մտահոգված էինք ու արտահայտել ենք մեր դիրքորոշումը՝  դատապարտելով միակողմանի ուժի կիրառումը՝ հարձակումը Իրանի վրա, հենց առաջին օրը։ Ի դեպ, մեր դիրքորոշումը բավականին մոտ էր Շանհայի համագործակցության կազմակերպության կողմից ավելի ուշ արտահայտված մոտեցմանը։ Սա ոչ միայն մեր՝ Իրանի հետ ունեցած բարեկամական հարաբերությունների հիմքով, այլև հաշվի առնելով հնարավոր սպառնալիքը, հնարավոր միջուկային աղտոտումը։
Կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը սահմանակից պետություն է։ Մենք լրջորեն մտահոգված էինք, և այժմ տեսնում ենք, որ հրադադար է հաստատվել։ Հուսով ենք, որ այն կպահպանվի, և բոլոր խնդիրները կլուծվեն դիվանագիտական ուղիներով, բանակցությունների միջոցով։
Մենք շահագրգռվածենք մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամբ։ Որպես երկիր, որը բախվել է և պատերազմի ոչ շատ վաղ անցյալում, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում, մենք շահագրգռված ենք խաղաղության հաստատմամբ ոչ միայն մեր սահմաններին, այլև  մյուս տարածաշրջաններում և  ավելի լայն աշխարհագրությամբ։ Եվ այս իմաստով, ինչպես մենք հասկանում ենք, մեր մոտեցումները շատ մոտ են ՉԺՀ մոտեցումներին։
Մենք ունենք խաղաղության օրակարգ, որը Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթություններից մեկն է։ Մենք բանակցություններ ենք վարում Ադրբեջանի հետ։
Մենք համաձայնության ենք եկել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ։ Այժմ պատրաստ ենք ստորագրել և հետո վավերացնել այս խաղաղության համաձայնագիրը։ Մենք փորձում ենք  կարգավորել մեր հարաբերությունները նաև մեր արևմտյան հարևանի՝ Թուրքիայի հետ։
Այսպիսով, խաղաղությունն այն է, ինչին մենք իսկապես հավատում ենք։ Եվ կրկին, մեկ անգամ էլ ընդգծեմ, այդպես ենք  ընկալում նաև չինական մոտեցումը, ՉԺՀ քաղաքականությունը։ Եվ մենք հիշում ենք, և շնորհակալ ենք, որ Չինաստանը նույնպես ողջունեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ համաձայնությունը, և աջակցում է խաղաղ բանակցություններին և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։
Եթե ավելի լայն նայենք միջազգային հարաբերություններին, միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության խախտումը, միջազգային հարաբերություններում կանոնների բացակայությունը ոչ միայն ձեռնտու չեն ոչ միայն Հայաստանի համար, այլ նաև, ինչպես մենք հասկանում ենք, Չինաստանի համար և մարդկության համար, ընդհանուր առմամբ։ Եթե ընդհանուր և վերջնական նպատակն է միջազգային իրավունքի հաստատումը կամ վերականգնումը կամ ամրապնդումը, բազմաբևեռության ուժեղացումը, ապա մենք լիովին կիսում ենք այս մոտեցումը։
- Իրականում, ես գիտեմ, որ Հայաստանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որը շատ առումներով համընկնում է Չինաստանի «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության հետ, որը նպաստում է կապերի և տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը։ Այսպիսո՞վ ինչպես եք Դուք տեսնում այս երկու նախաձեռնությունների միջև սիներգիան։
- Ակնհայտ է, որ ողջ աշխարհն այժմ փորձում է բացահայտել նոր լոգիստիկ կանոններ՝ երկրների միջև կապերի ամրապնդման համար և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը, ինչպես նաև Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը հանդիսանում են այդ ընդհանուր որոնման մի մասը՝ միտված նոր կամ ավելի լավ կապեր ստեղծելուն։ Ինչպես նշեցիք, Հայաստանի Հանրապետության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունն ամբողջությամբ համընկնում է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» տեսլականի հետ։ Հիմնականում գաղափարը կայանում է Եվրոպայի և Արևելյան Ասիայի, Փարիզի և Պեկինի միջև ավելի լավ կապերի ապահովման մեջ, և մենք հստակ տեսնում ենք ապրանքների և մարդկանց ազատ և հարթ տեղաշարժը Փարիզից դեպի Պեկին, Ֆրանսիայից՝ Հարավային Կովկասի, Հայաստանի, ապա՝ Կենտրոնական Ասիայի, օրինակ՝ Ղազախստանի միջոցով դեպի Չինաստան։
Եվ եթե այս՝ ավելի լավ կապուղին կյանքի կոչվի և հարթ գործի, կոչեք այն «Խաղաղության խաչմերուկ», կոչեք «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ», օգտակար կլինի բոլոր երկրներին և բոլոր ժողովուրդներին և կօգնի կառավարություններին ապահովել կամ հասնել իրենց գլխավոր նպատակին՝ իրենց քաղաքացիների բարօրության և երջանկության ապահովմանը։ Այս աշնանը Չինաստանի Տյանցին քաղաքում կկայանա Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը։ Եվ որպես ՇՀԿ երկխոսության գործընկեր՝ Հայաստանը տեսնում է իր ամբողջական առևտրի աճը Չինաստանի հետ տարեցտարի։
- Այսպիսով, Ձեր կարծիքով, ինչպես Շանհայի համագործակցության կազմակերպության՝ կանաչ զարգացման և թվային տնտեսության ուղղվածությունը կարող է նոր հնարավորություններ բերել երկու երկրներին։
- Հայաստանը ՇՀԿ-ի երկխոսության գործընկեր է, և կազմակերպության հիմնարար սկզբունքները, շատ կարևոր են Հայաստանի համար։ Եկեք հիշենք դրանցից որոշները՝ տարածքային ամբողջականություն, սահմանների անձեռնմխելիություն, ուժի չկիրառում։
Սա լիովին այն է, ինչի վրա Հայաստանն այսօր կառուցում է իր արտաքին քաղաքականությունը։ Այսպիսով, այս սկզբունքները շատ կարևոր են մեզ համար։ Բայց նաև, որպես լրացում, մենք տեսնում ենք, որ մի շարք այլ օրակարգեր նույնպես առաջ են մղվում կազմակերպության շրջանակներում, Դուք նշեցիք դրանցից մի քանիսը՝ արհեստական բանականություն, թվային տնտեսություն, կանաչ անցում, կլիմայական խնդիրներ։
Այս թեմաներն էլ են կարևոր մեզ համար։ Եկեք հիշենք միայն մեկ փաստ, կարծում եմ՝ դա բավարար ցուցիչ է։ Հայաստանի և Չինաստանի միջև առևտրի հիմնական մասերից մեկը, կասեի՝ ամենամեծ մասը, կանաչ տեխնոլոգիաներն են։
Ուստի նորից, որպես լրացում, երբ մենք մի փոքր ավելի լայն ենք խոսում կլիմայական խնդիրների մասին, կենսաբազմազանությունը, ապա կլիմայական խնդիրները նույնպես շատ կարևոր են Հայաստանի համար։ Հաջորդ տարի մենք պատրաստվում ենք հյուրընկալել կենսաբազմազանության վերաբերյալ COP17 համաժողովը, և պատրաստվելով մեզ համար այս կարևոր իրադարձությանը՝ մենք նաև այս համատեքստում ենք ակնկալում Չինաստանի հետ համագործակցություն։ Ես սա ասում եմ՝ ցույց տալու, Հայաստանի Հանրապետության  հետաքրքրությունն այս կազմակերպության գործունեության և մեր համագործակցության ծավալման հարցում։
Ավելին, մենք որոշել ենք ընդլայնել, մեծացնել մեր մասնակցությունն այս կազմակերպությունում։ Ի դեպ, սա նաև  հայկական և չինական պատվիրակությունների միջև  քննարկումների, բանակցությունների թեմաներից մեկն էր։ Մենք հստակ արտահայտեցինք մեր դիրքորոշումը՝  ցանկությունը մեծացնել մեր դերն այս կազմակերպությունում։ Եվ հուսով ենք, որ մեր այս ձգտումները կողջունվեն անդամ պետությունների կողմից։
- Այս տարի լրանում է Չինաստանի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 33-ամյակը։ Տնտեսական համագործակցությունից բացի, մշակութային փոխանակումները ևս ընդլայնվել են։ Չինարենի աճող տարածումը Հայաստանում և Չինաստանում անցկացվող «Խաչատուրյան» միջազգային ջութակի մրցույթը երկուսն էլ ընդգծում են ժողովուրդների միջև կապերը։ Առաջ նայելով՝ ինչպիսի՞ սպասումներ ունեք ապագայի համար։
- Անշուշտ։ Մշակութային փոխանակումները շատ կարևոր են ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման և զարգացման համար։ Եվ պետք է գոհունակությամբ նշեմ, որ երկու հասարակություններում էլ կա աճող հետաքրքրություն․ Հայաստանում՝ չինարենի, չինական մշակույթի նկատմամբ, Չինաստանում՝ հայկական մշակույթի նկատմամբ։ Եթե նայենք պատմությանը, եթե մի փոքր խորանանք պատմության մեջ, կտեսնենք, որ չինական և հայկական քաղաքակրթությունների միջև միշտ էլ եղել է լավ փոխազդեցություն։ Միշտ էլ եղել են ամուր մշակութային կապեր։ Բայց, կարծում եմ, բոլորիս է ուրախացնում այն փաստը, որ այսօր այս հետաքրքրությունը Հայաստանում և Չինաստանում միայն աճում է։ Եվ կրկին կցանկանայի բերել մի օրինակ. Հայաստանում կա դպրոց, որտեղ դասավանդում են չինարեն։ Եվ այնտեղ երկար հերթ է, ծնողները ցանկանում են իրենց երեխաներին ուղարկել այս դպրոցում ուսանելու։ Սա բավականին խոսուն օրինակ է, կարծում եմ։ Եվ նաև՝ «Խաչատուրյան» մրցույթի և հայկական երաժշտության տարածվածությունը Չինաստանում։ Սա պարզապես օրինակներ են՝ ընդհանուր միտումը ցույց տալու համար։

Инициатива «Перекресток мира» полностью совпадает с видением Китая «Один пояс, один путь» - глава МИД Армении
В рамках своего официального визита в Пекин министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью Центральному телевидению Китая (CGTN).
МИД РА опубликовал армянский перевод интервью Арарата Мирзояна, которое «Арменпресс» представляет ниже.
- Ваш визит в Китай состоялся по приглашению министра иностранных дел Китая Ван И. Можете ли вы поделиться основными темами переговоров и были ли зафиксированы какие-либо конкретные результаты?
- Это был мой первый официальный визит в Пекин, и я хотел бы поблагодарить министра Ван И за приглашение. Это была хорошая возможность подвести итоги проделанной работы, зафиксировать достижения и наметить путь дальнейшего сотрудничества, который нам предстоит пройти вместе. Должен подчеркнуть, что обсуждались довольно важные темы.
У нас уже есть ощутимые результаты, особенно в сфере взаимных торгово-экономических отношений. Как мы видим, например, наш взаимный товарооборот увеличился на 700 миллионов по сравнению с прошлым годом. Мы также запустили прямой рейс Ереван-Урумчи. Таким образом, деловые контакты растут, развиваются торговля, контакты между людьми, культурные связи, также активно ведется политический диалог. И это далеко не весь потенциал развития отношений. Вместе с моим коллегой министром Ван И мы обсудили стратегический характер наших отношений, схожесть наших подходов к мировой политике, наше сотрудничество на международных площадках, а также двустороннюю повестку. Это может стать началом новой страницы наших отношений, и я уверен, что в ближайшие месяцы мы увидим ощутимые результаты.
- Недавний израильско-иранский конфликт вызвал серьезную обеспокоенность во всем мире. Китай активно продвигает мирные переговоры и призывает все стороны к сдержанности. Как Вы оцениваете роль Китая в международной дипломатии и урегулировании конфликтов?
- Армения - граничащее с Ираном соседнее государство, и мы были очень обеспокоены и выразили свою позицию, осудив одностороннее применение силы, нападение на Иран, в первый же день. Кстати, наша позиция была довольно близка к подходу, высказанному позже Шанхайской организацией сотрудничества. Это не только основано на наших дружеских отношениях с Ираном, но и с учетом возможной угрозы, возможного ядерного заражения.
Я хочу еще раз подчеркнуть, что Армения – сопредельное государство. Мы были серьезно обеспокоены, и сейчас видим, что установлено прекращение огня. Мы надеемся, что оно будет сохранено, и все вопросы будут решаться дипломатическим путем, путем переговоров.
Мы заинтересованы в установлении мира в нашем регионе. Как страна, которая столкнулась с войной в не очень давлеком прошлом за последние несколько лет, мы заинтересованы в установлении мира не только на наших границах, но и в других регионах и в более широкой географии. И в этом смысле, как мы понимаем, наши подходы очень близки к подходам КНР.
У нас есть мирная повестка, которая является одним из приоритетов Республики Армения. Мы ведем переговоры с Азербайджаном.
Мы согласовали проект мирного соглашения. Сейчас мы готовы подписать, а затем и ратифицировать это мирное соглашение. Мы также пытаемся нормализовать наши отношения с нашим западным соседом, Турцией.
Так что мир — это то, во что мы действительно верим. И еще раз, еще раз подчеркну, именно так мы воспринимаем китайский подход, политику КНР. И мы помним, и мы благодарны, что Китай также приветствовал соглашение по проекту мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, и поддерживает мирные переговоры и нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Если рассматривать международные отношения шире, то нарушение международного права, территориальной целостности, отсутствие правил в международных отношениях выгодно не только Армении, но и, как мы понимаем, Китаю и человечеству в целом. Если общая и конечная цель – установление или восстановление или укрепление международного права, укрепление многополярности, то мы полностью разделяем этот подход.
- На самом деле, я знаю, что Армения представила инициативу «Перекресток мира», которая во многом совпадает с инициативой Китая «Один пояс и один путь», которая способствует развитию связей и регионального сотрудничества. Как Вы видите синергию между этими двумя инициативами?
- Очевидно, что весь мир сейчас пытается открыть новые логистические правила для укрепления связей между странами, и инициатива «Один пояс, один путь», а также инициатива Армении «Перекресток мира» являются частью этого общего поиска, направленного на создание новых или лучших связей. Как Вы упомянули, инициатива «Перекресток мира» Республики Армения полностью совпадает с видением «Один пояс, один путь». Основная идея заключается в обеспечении лучших связей между Европой и Восточной Азией, между Парижем и Пекином, и мы ясно видим свободное и беспрепятственное перемещение товаров и людей из Парижа в Пекин, из Франции на Южный Кавказ, в Армению, затем в Центральную Азию, например, через Казахстан, в Китай.
И если эта лучшая связь будет реализована и будет гладко работать, назовите ее «Перекрестком мира», назовите ее «Один пояс, один путь», она принесет пользу всем странам и всем народам и поможет правительствам обеспечить или достичь своей главной цели: обеспечить благополучие и счастье своих граждан. Этой осенью в Тяньцзине, Китай, пройдет саммит Шанхайской организации сотрудничества. И как партнер по диалогу ШОС Армения видит, что ее общий объем торговли с Китаем растет с каждым годом.
- По Вашему мнению, как взятое ШОС направление сотрудничества по зеленому развитию и цифровой экономике может принести новые возможности обеим странам?
- Армения является партнером по диалогу ШОС, и основополагающие принципы организации очень важны для Армении. Давайте вспомним некоторые из них: территориальная целостность, нерушимость границ, неприменение силы.
Это именно то, на чем Армения сегодня строит свою внешнюю политику. Так что эти принципы очень важны для нас. Но также, в качестве дополнения, мы видим, что в рамках организации также продвигается ряд других повесток, вы упомянули некоторые из них: искусственный интеллект, цифровая экономика, зеленый переход, вопросы климата.
Эти темы также важны для нас. Давайте вспомним только один факт, я думаю, это достаточный показатель. Одна из основных частей торговли между Арменией и Китаем, я бы сказал, самая большая часть, это зеленые технологии.
Итак, еще раз, в качестве дополнения, когда мы говорим немного шире о вопросах климата, биоразнообразия, то вопросы климата также очень важны для Армении. В следующем году мы собираемся провести конференцию COP17 по биоразнообразию, и в рамках подготовки к этому важному для нас мероприятию мы также ожидаем сотрудничества с Китаем в этом контексте. Я говорю это, чтобы показать заинтересованность Республики Армения в деятельности этой организации и развитии нашего сотрудничества. Более того, мы приняли решение расширить, увеличить наше участие в этой организации. Кстати, это также было одной из тем обсуждений, переговоров между армянской и китайской делегациями. Мы четко выразили свою позицию, желание увеличить свою роль в этой организации. И мы надеемся, что эти наши стремления будут приветствоваться государствами-членами.
- В этом году исполняется 33 года дипломатическим отношениям между Китаем и Арменией. Помимо экономического сотрудничества расширились и культурные обмены. Растущая популярность китайского языка в Армении и проведение в Китае Международного конкурса скрипачей имени Хачатуряна подчеркивают связи между народами. Заглядывая вперед, каковы Ваши ожидания на будущее?
- Безусловно. Культурные обмены очень важны для укрепления и развития связей между народами. И я должен с удовлетворением отметить, что в обоих обществах растет интерес: в Армении к китайскому языку, к китайской культуре, в Китае - к армянской культуре. Если мы посмотрим на историю, если мы немного углубимся в историю, то увидим, что между китайской и армянской цивилизациями всегда было хорошее взаимодействие. Всегда были крепкие культурные связи. Но, я думаю, что нас всех радует то, что сегодня этот интерес к Армении и Китаю только растет. И снова я хотел бы привести пример. В Армении есть школа, где преподают китайский язык. И там большая очередь, родители хотят отдать своих детей учиться в эту школу. Это довольно показательный пример, я думаю. А также популярность конкурса «Хачатурян» и армянской музыки в Китае. Это просто примеры, чтобы показать общую тенденцию.