Քննարկվել են ՀՀ-ում արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոն ստեղծելու հետագա քայլերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Firebird ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիգ Հովակիմյանին, NVIDIA  ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանին և Team Telecom Armenia ընկերության համահիմնադիր ու տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոն ստեղծելու նախագծի իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է շուրջ 500 միլիոն դոլար:
Վարչապետը կարևորել է նախագծի կյանքի կոչումը և ընդգծել ՀՀ կառավարության աջակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի և էական ազդեցություն կունենա Հայաստանում տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման ու առաջընթացի ապահովման գործում:
Ըստ աղբյուրի՝ Ռազմիգ Հովակիմյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Կառավարությանը նախագծին աջակցելու համար և մանրամասներ ներկայացրել առաջիկա ծրագրերի ու քայլերի վերաբերյալ:
Ակնկալվում է, որ նախագծի շրջանակում կտեղակայվեն հազարավոր NVIDIA  Blackwell GPU-ներ, կձևավորվի ավելի քան 100 մեգավատտ հզորությամբ ենթակառուցվածք։

Обсуждены дальнейшие шаги по созданию в Армении крупного дата-центра искусственного интеллекта
Премьер-министр Никол Пашинян принял соучредителя и исполнительного директора компании Firebird Размига Овакимяна, вице-президента компании NVIDIA Рева Лебаредяна и соучредителя и председателя совета директоров компании Team Telecom Armenia Александра Есаяна.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, собеседники обсудили вопросы, связанные с реализацией проекта по созданию в Армении крупного дата-центра искусственного интеллекта. Инвестиционный проект оценивается примерно в 500 млн долларов.
Премьер-министр отметил важность реализации проекта и подчеркнул поддержку правительства Республики Армения. Никол Пашинян отметил, что это придаст новый импульс и окажет существенное влияние на развитие и прогресс технологической сферы Армении.
Размиг Овакимян поблагодарил правительство Республики Армения за поддержку проекта и представил подробности о предстоящих программах и шагах.
Ожидается, что в рамках проекта будут установлены тысячи NVIDIA Blackwell GPU, а также будет сформирована инфраструктура мощностью более 100 МВт.