Հունգարացիները դեմ են քվեարկել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցությանը
Հունգարիայի բնակիչների շրջանում անցկացված խորհրդակցական հանրաքվեի մասնակիցների մեծամասնությունը քվեարկել է ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության աջակցության դեմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ֆեյսբուքյան իր էջում այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
«Մեր 2 միլիոն 168 հազար հայրենակիցներ քվեարկել են ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցելու ռիսկին չդիմելու օգտին։ Սա բոլոր վավեր քվեների 95%-ն է։ Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցեցին VOKS 2025-ին», - գրել է Օրբանը։
«Այսօր ես լսումների ժամանակ ավելի քան երկու միլիոն հունգարացիների անունից կհայտարարեմ, որ Հունգարիան չի աջակցում Ուկրաինայի անդամակցությունը Եվրամիությանը», - հավելել է նա։
Խորհրդակցական հանրաքվեն, որը ներառում էր Հունգարիայի կողմից ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցությանն աջակցության հարցը, անցկացվել է ապրիլի սկզբից մինչև հունիսի 20-ը։ Հանրաքվեի արդյունքները պարտադիր չեն Հունգարիայի կառավարության համար։
«Հսկայական շրջադարձային պահ. նույնիսկ լեհերը չեն ցանկանում Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին։ Եվրոպան արթնանում է», - մեկ այլ գրառման մեջ նշել է Օրբանը։
Հունգարիայի ընդդիմադիր «Տիսա» կուսակցության ղեկավար Պետեր Մագյարը հանրաքվեից հետո հայտարարել է, որ երկրի ընդամենը 600 000 բնակիչ է մասնակցել քվեարկությանը։
Բրյուսելում հունիսի 26-ին անցկացվող ԵՄ գագաթնաժողովին ժամանելիս ևս Օրբանը հայտնել էր, որ իր երկիրը դեմ է Ուկրաինայի անդամակցությանը Եվրամիությանը։

Венгры проголосовали против членства Украины в ЕС
Большинство участников консультативного референдума, проведенного среди жителей Венгрии, проголосовали против поддержки членства Украины в ЕС. Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр Венгрии Виктор Орбан написал на своей странице в Facebook.
«Наши 2 миллиона 168 тысяч соотечественников проголосовали за то, чтобы не рисковать членством Украины в ЕС. Это 95% всех действительных голосов. Спасибо всем, кто принял участие в VOKS 2025», — написал Орбан.
«Сегодня во время слушаний я заявлю от имени более двух миллионов венгров, что Венгрия не поддерживает членство Украины в Европейском Союзе», — добавил он.
Консультативный референдум, на котором обсуждался вопрос поддержки Венгрией членства Украины в ЕС, проходил с начала апреля по 20 июня. Результаты референдума не являются обязательными для венгерского правительства.
«Огромный поворотный момент: даже поляки не хотят, чтобы Украина вступала в НАТО и ЕС. Европа просыпается», — написал Орбан в другом посте.
Петер Мадьяр, лидер оппозиционной венгерской партии «Тиса», заявил после референдума, что проголосовало всего 600 000 венгров.
Орбан по прибытии на саммит ЕС в Брюсселе 26 июня также заявил, что его страна против вступления Украины в блок.