Իսրայելն Ադրբեջանի տարածքն օգտագործում է Իրանին հարվածներ հասցնելու համար. իրանցի փորձագետը Բաքվին մեղադրում է պլացդարմ դառնալու մեջ
Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ  իրանցի մի խումբ վերլուծաբաններ, փորձագետներ ու ռազմական մասնագետներ իրենց տարբեր սոցիալական հարթակներում և զանազան լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցներում խորը կասկածներ և լուրջ մտահոգություն են արտահայտում, որ Իրանի տարածքի վրա Իսրայելի կողմից իրականացվող օդային հարվածներն ու հարձակումներն իրականացվում են՝ օգտագործելով նաև Ադրբեջանի օդային տարածքը։
Վերոնշյալ փորձագետներից ու վերլուծաբաններից մեկը Հարավային Կովկասի հարցերով իրանցի փորձագետ, վերլուծաբան Էհսան Մովահեդիանն է, որն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ներկայացրել է իսրայելական ռազմական ինքնաթիռների կողմից Ադրբեջանի օդային տարածքն օգտագործելու մասին վկայող մի շարք փաստարկներ։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ օրեր առաջ տարածվել են տեղեկություններ, թե Իրանի վրա հարձակումներ իրականացնող իսրայելական որոշ անօդաչու թռչող սարքեր եկել են Նախիջևանի տարածքից՝ Թեհրանի ATU (Allameh Tabataba) համալսարանի դասախոս, քաղաքագետ Էհսան Մովահեդիանը մատնանշել է, որ Իսրայելն Ադրբեջանի տարածքն օգտագործել է անօդաչու թռչող սարքեր արձակելու և Իրանում թիրախների վրա հարձակումներ գործելու համար, ինչի մասին վկայում են նաև ականատեսները։
«Կասպից ծովի ափին գտնվող Բանդար Անզալիում գտնվող իրանական հակաօդային պաշտպանությունը մի քանի օր առաջ բախվել է մի շարք փոքր անօդաչու թռչող սարքերի: Պարս Աբադում, Մողանում ականատեսները նույնպես հայտնել են, որ անօդաչու թռչող սարքերը հատել են Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը և մտել Իրան: Իրանի պետական ​​հեռուստատեսության վրա հարձակված F-35 կործանիչը նույնպես մտադիր էր սահմանը հատել Ջուլֆայից: Հետևաբար, այն պետք է որ այդ նպատակով օգտագործած լինի Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի օդային տարածքը»,- ասել է Մովահեդիանը:
Իրանցի փորձագետը տարբեր սոցիալական հարթակներում արդեն մի շարք հրապարակումներ է կատարել՝ փորձելով փաստարկված ներկայացնել, որ Իսրայելը իսկապես օգտագործում է Ադրբեջանի տարածքն Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքի տարբեր մասերում գտնվող ռազմավարական թիրախներին հարվածներ հասցնելու համար։ Ընդ որում, ըստ փորձագետի՝ Իսրայելը դրա համար օգտագործում է ոչ միայն Նախիջևանի, այլև Ադրբեջանի բուն տարածքը։
Մովահեդիանն X-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառումներից մեկում հերթական անգամ մեղադրանքներ է հնչեցրել Ադրբեջանի հասցեին՝ գրառմանը կից հրապարակելով և փաստելով, որ Կասպից ծովի ափերին հայտնաբերվել է իսրայելական կործանիչներից մեկի վառելիքի բաքը։
«Իսրայելական կործանիչի վառելիքի բաքի լուսանկարը՝ Կասպից ծովի ջրերում՝ երկրի հյուսիսում և Ռամսարի ափին: Կարող եք մտածել՝ մի՞թե Իսրայելն Իրանի արևմուտքում չէ, ուրեմն ի՞նչ է անում հյուսիսում: Պետք է հարցնել Բաքվին, քանի որ նա տարածաշրջանում սիոնիստական ​​ռեժիմի երկրորդ ճյուղն է: Իսրայելի ռեժիմի խնդիրը լուծելուց հետո պետք է լուծվի նաև Բաքվի չարիքի հարցը»,-գրել է Էհսան Մովահեդիանը:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հունիսի 14-ին հեռախոսազրույց էր ունեցել Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ՝ վստահեցնելով, որ Ադրբեջանը թույլ չի տա իր տարածքն օգտագործել Իրանի դեմ հարձակումների համար։

Израиль использует территорию Азербайджана для удара по Ирану - иранский эксперт обвиняет Баку в превращении в плацдарм
Группа иранских аналитиков, экспертов и военных специалистов уже давно выражает на своих различных социальных платформах и в интервью различным СМИ глубокие сомнения и серьезную обеспокоенность тем, что авиаудары и атаки, осуществляемые Израилем по иранской территории, осуществляются также с использованием воздушного пространства Азербайджана.
Одним из вышеупомянутых экспертов и аналитиков является иранский эксперт и аналитик по вопросам Южного Кавказа Эхсан Мовахедиан, который в интервью «Арменпресс» представил ряд аргументов, доказывающих использование воздушного пространства Азербайджана израильскими военными самолетами.
Комментируя распространенную несколько дней назад информацию о том, что некоторые израильские беспилотники, совершающие атаки на Иран, прилетели с территории Нахиджевана, политолог Эхсан Мовахедиан, преподаватель Allameh Tabataba'i University (ATU) в Тегеране, указал, что Израиль использовал территорию Азербайджана для запуска беспилотников и осуществления атак на цели в Иране, что также подтверждают очевидцы.
«Иранские ПВО в Бендер-Энзели, на побережье Каспийского моря, несколько дней назад столкнулись с несколькими небольшими беспилотниками. Очевидцы в Парс-Абаде и Могане также сообщили, что беспилотники пересекли границу Азербайджанской Республики и вошли в Иран. Истребитель F-35, атаковавший иранское государственное телевидение, также намеревался пересечь границу со стороны Джульфы. Следовательно, он должен был использовать для этой цели воздушное пространство Турции или Азербайджана», — сказал Мовахедиан.
Иранский эксперт уже сделал ряд публикаций на различных социальных платформах, стремясь представить доказательства того, что Израиль действительно использует территорию Азербайджана для нанесения ударов по стратегическим целям в разных частях территории Исламской Республики Иран. Более того, по словам эксперта, Израиль использует для этого не только территорию Нахиджевана, но и территорию самого Азербайджана.
В одном из постов в своем микроблоге X Мовахедиан в очередной раз выдвинул обвинения в адрес Азербайджана, опубликовав рядом с постом и констатировав, что на берегу Каспийского моря был найден топливный бак израильского истребителя.
عکس مخزن سوخت یک جنگنده اسرائیلی در آبهای دریای مازندران در شمال کشور و در ساحل رامسر.شاید برایتان سوال باشد مگر اسراییل در غرب کشور نیست،پس در شمال چه میکند.این را باید از باکو پرسید که شعبه دوم رژیم صهیونیستی در منطقه است.پس از حل مسئله رژیم، به خباثت باکو هم باید پرداخته شود! pic.twitter.com/dzG3VKnG92
— Ehsan Movahedian (@ultra_ehsan) June 22, 2025
«Фото топливного бака израильского истребителя в водах Каспийского моря, на севере страны и на берегу Рамсара. Вы можете задаться вопросом, разве Израиль не находится на западе Ирана, так что же он делает на севере? Нам нужно спросить Баку, потому что это вторая ветвь сионистского режима в регионе. После решения вопроса израильского режима, вопрос зла Баку также должен быть решен», — написал Эхсан Мовахедиан.
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов провел телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Аббасом Арагчи 14 июня, заверив, что Азербайджан не позволит использовать свою территорию для атак на Иран.