Կատարը զգուշացնում է Իսրայելի հարվածների պատճառով էներգամատակարարմանը սպառնացող վտանգի մասին
Իսրայելի կողմից Իրանի տնտեսական ենթակառուցվածքների վրա հարվածները կարող են անդառնալի հետևանքներ ունենալ, այդ թվում՝ խաթարել համաշխարհային շուկաների էներգամատակարարման կայունությունը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Al Jazeera-ից, այս մասին հայտարարել է Կատարի արտաքին գործերի նախարարը Նորվեգիայի իր պաշտոնակցի հետ հեռախոսազրույցում։
Կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության հարաբերությունները և դրանք ամրապնդելու ուղիները։ Նաև անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում վերջին զարգացումներին, մասնավորապես՝ Իսրայելի հարձակմանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության վրա։
Կատարի վարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմեդ բին Աբդ առ-Ռահման ալ-Թանին նշել է, որ իր երկիրը դատապարտում է Իսրայելի կողմից տարածաշրջանում կրկնվող խախտումներն ու հարձակումները։
«Իսրայելի հարձակումները խաթարում են խաղաղության ջանքերը՝ սպառնալով, որ տարածաշրջանը կներքաշվի պատերազմի մեջ», - նշել է նա։
Վարչապետը շեշտել է Իսրայելի կողմից Իրանի տնտեսական օբյեկտները թիրախավորելու վտանգը՝ զգուշացնելով աղետալի հետևանքների մասին։ Նա նաև զգուշացրել է, որ այդ օբյեկտների թիրախավորումը կարող է խաթարել համաշխարհային շուկաների էներգամատակարարման կայունությունը։

Катар предупреждает об угрозе поставкам энергоносителей из-за израильских ударов
Израильские удары по экономической инфраструктуре Ирана могут иметь необратимые последствия, в том числе нарушить стабильность поставок энергоносителей на мировые рынки. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Al Jazeera, об этом глава МИД Катара заявил в телефонном разговоре со своим норвежским коллегой.
Стороны обсудили отношения сотрудничества между двумя странами и пути их укрепления. Они также коснулись последних событий в регионе, в частности, нападения Израиля на Исламскую Республику Иран.
Премьер-министр и министр иностранных дел Катара Мухаммед бин Абдель Рахман аль-Тани отметил, что его страна осуждает неоднократные нарушения и нападения Израиля в регионе.
«Израильские атаки подрывают мирные усилия, грозя втянуть регион в войну», — отметил он.
Премьер-министр подчеркнул опасность нападения Израиля на иранские экономические объекты, предупредив о катастрофических последствиях. Он также предупредил, что нападение на эти объекты может нарушить стабильность поставок энергоносителей на мировые рынки.