Իսրայելը սպառնացել է ոչնչացնել «Հեզբոլլահ»-ին՝ Իրանին աջակցելու դեպքում
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը Լիբանանի շիա «Հեզբոլլահ» կազմակերպությանը զգուշացրել է զերծ մնալ իր երկրի դեմ ցանկացած թշնամական գործողություններից։ Նա սպառնացել է, որ եթե «Հեզբոլլահ»-ն աջակցի Իրանին, այն կարող է ոչնչացվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է կատարել X սոցիալական հարթակում։
««Հեզբոլլահ»-ի գլխավոր քարտուղարը դասեր չի քաղում իր նախորդների հետ կատարվածից և սպառնում է գործել Իսրայելի դեմ՝ համաձայն Իրանի բռնապետի հրամանի: Ես խորհուրդ եմ տալիս լիբանանյան պրոքսիին զգույշ լինել և հասկանալ, որ Իսրայելը կորցրել է համբերությունն իրեն սպառնացող ահաբեկիչների նկատմամբ: Եթե ահաբեկչություն լինի, «Հեզբոլլահ» չի լինի», - գրել է Կացը X-ում:
Հունիսի 19-ին «Հեզբոլլահ»-ի գլխավոր քարտուղար Նայիմ Կասիմը հայտարարել էր, որ իր կազմակերպությունը կգործի «ինչպես որ հարմար է համարում» Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների հետ հնարավոր հակամարտության դեպքում: Նա ընդգծել էր, որ «Հեզբոլլահ»-ը չեզոք չէ այս հակամարտության մեջ և լիովին աջակցում է Իրանին: Կասիմը, սակայն, չէր մանրամասնել՝ արդյոք շարժումը պլանավորում է լիարժեքորեն ներգրավվել զինված հակամարտության մեջ, թե՝ ոչ:

Израиль угрожает уничтожить «Хезболлу», если та поддержит Иран
Министр обороны Израиля Исраэль Кац предупредил ливанскую шиитскую организацию «Хезболла» воздержаться от любых враждебных действий против его страны. Он пригрозил, что если «Хезболла» поддержит Иран, то она может быть уничтожена. Как сообщает «Арменпресс», запись об этом он разместил на социальной платформе X.
«Генеральный секретарь «Хезболлы» не учится на том, что произошло с его предшественниками, и угрожает действовать против Израиля по приказу иранского диктатора. Я советую ливанскому доверенному лицу быть осторожным и понимать, что Израиль потерял терпение по отношению к террористам, которые ему угрожают. Если будет терроризм, не будет «Хезболлы», — написал Кац в X.
19 июня генеральный секретарь «Хезболлы» Наим Касем заявил, что его организация будет действовать «так, как сочтет нужным» в случае возможного конфликта с Израилем и США. Он подчеркнул, что «Хезболла» не занимает нейтральную позицию в этом конфликте и полностью поддерживает Иран. Однако Касем не уточнил, планирует ли движение полностью вступить в вооруженный конфликт.