«Ճամփորդություն արվեստում» մուլտիմեդիա ցուցադրությամբ կենդանացան Վինսենթ վան Գոգի և Գուստավ Կլիմտի հավերժական կտավները
«Ճամփորդություն արվեստում» մուլտիմեդիա ցուցադրությունն արվեստասերներին ծանոթացնում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող երկու մեծ վարպետների՝ Վինսենթ վան Գոգի և Գուստավ Կլիմտի կյանքին ու գործունեությունը, կենդանացնում է նրանց կտավները՝ հնարավորություն տալով զգալ նրանց ապրած դարաշրջանի շունչը, նկարիչների երջանկությունն ու տառապանքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ յուրահատուկ ցուցադրությունը, որն Anima Exhibitions-ի նախաձեռնությամբ հունիսի 18-ին բացվեց Հայաստանի նկարիչների միությունում, կգործի մինչև օգոստոսի 19-ը։
Ցուցադրությանը 77 րոպեում ներկայացվում է ավելի քան 300 անիմացիոն կտավ։
Նկարիչների միություն նախագահ Սուրեն Սաֆարյանին ցուցադրությունը շատ է դուր եկել։ «Տարբեր երկրներում մասնակցել եմ նման ցուցադրությունների։ Երբ Գարիկ Հայրապետյանն առաջարկեց նախագիծը ներկայացնել մեր հարկի տակ, ուրախությամբ համաձայնվեցի, քանի որ այն անսովոր ձևաչափ ունի։ Գրեթե ամբողջ ամառ բաց է լինելու, և արվեստասեր հասարակությունը կարող է գալ, նայել»,-նշում է Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝  Կլիմտի և Վինսենթ վան Գոգի ձեռագրերը շատ են տարբերվում, բայց յուրաքանչյուրը բացառիկ վարպետ է, ֆանտաստիկ նկարիչ։ Նրանց երկուսին մեկ հարթակում ծանոթանալը շատ հետաքրքիր է համարում։ Կարծում է՝ կենդանացած պատկերները շատ կգրավեն թե՛ երիտասարդներին, թե՛ հասուն արվեստասերներին։
Anima Exhibitions-ի հիմնադիր Գարիկ Հայրապետյանը նշում է, որ նման ցուցադրություններ կազմակերպվում են աշխարհի տարբեր երկրներում, հատկապես տարածված են եվրոպական երկրներում։ «Համագործակցության շնորհիվ այս ցուցադրությունը բերել ենք Հայաստան, որպեսզի հայ ժողովուրդը ևս ծանոթանա նման կոնցեպտով ներկայացված արվեստին, որը շատ հետաքրքիր է։ Կարծում ենք՝ այցելուներին դուր կգա»,-շեշտում է նա։
Ցուցադրությունը, որը մանրամասն ներկայացնում է հոլանդացի և ավստրիացի նկարիչների կյանքի վառ դրվագները, գլուխգործոցների ստեղծումը, դյուրամարս է, քանի որ տեքստը հայերեն է, այն ներկայացնում է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Բաբկեն Չոբանյանը։
Հայրապետյանի խոսքով՝ վստահ են, որ նման ձևաչափը շատերին դուր կգա, ուստի պատրաստվում են տարվա մեջ մի քանի անգամ համաշխարհային նկարիչների մասին պատմող ցուցադրություններ կազմակերպել Հայաստանում։ Չի բացառվում, որ մի օր անդրադառնան նաև հայ ականավոր որևէ նկարչի։
Մարտիրոս Սարյանը Վինսենթ վան Գոգի մասին ասել է. «Վան Գոգը պատկանում է այն արվեստագետների թվին, որոնք միշտ էլ արդիական են լինելու, որովհետև նրա կտավներն ու գծանկարները հետաքրքիր ու գրավիչ են բազմաթիվ տեսակետներից»։
«Ես երբեք չեմ նկարել ինքնանկար։ Ես` որպես նկարի առարկա, ինձ ավելի քիչ եմ հետաքրքրում, քան մյուս մարդիկ` հատկապես կանայք։ Իմ մեջ ոչ մի յուրահատուկ բան չկա։ Ես նկարիչ եմ, ով նկարում է ամեն օր, առավոտից մինչ գիշեր։ Եթե ուզում եք իմ մասին որևիցե բան իմանալ, պետք է ուշադիր նայեք իմ նկարներին»,-գրել է Գուստավ Կլիմտը։

Мультимедийная выставка «Путешествие в искусство» оживляет вечные картины Винсента Ван Гога и Густава Климта
Мультимедийная выставка «Путешествие в искусство» знакомит любителей искусства с жизнью и творчеством двух всемирно известных великих мастеров Винсента Ван Гога и Густава Климта и оживляет их картины, давая им возможность почувствовать дух эпохи, в которой они жили, счастье и страдания художников.
Как сообщает «Арменпресс», уникальная выставка, открывшаяся 18 июня в Союзе художников Армении по инициативе Anima Exhibitions, продлится до 19 августа.
На выставке за 77 минут представляются более 300 анимированных картин.
Выставка очень понравилась президенту Союза художников Сурену Сафаряну. «Я участвовал в подобных выставках в разных странах. Когда Гарик Айрапетян предложил представить проект у нас, я с радостью согласился, потому что у него необычный формат. Он будет открыт почти все лето, и публика, любящая искусство, сможет прийти и посмотреть», — отмечает Сафарян.
По его словам, у Климта и Винсента Ван Гога очень разные почерки, но каждый из них — исключительный мастер, фантастический художник. Ему очень интересно познакомиться с ними обоими на одной площадке. Он считает, что анимированные изображения привлекут как молодежь, так и зрелых любителей искусства.
Гарик Айрапетян, основатель Anima Exhibitions, отмечает, что подобные выставки организуются в разных странах мира, особенно в европейских. «Благодаря сотрудничеству мы привезли эту выставку в Армению, чтобы армянский народ также мог познакомиться с искусством, представленным в такой концепции, что очень интересно. Мы думаем, что посетителям это понравится», — подчеркивает он.
Выставка, подробно представляющая яркие эпизоды жизни нидерландских и австрийских художников, создание шедевров, легко усваивается, так как текст на армянском языке, а представляет ее заслуженный художник Республики Армения Бабкен Чобанян.
По словам Айрапетяна, они уверены, что многим понравится такой формат, поэтому они собираются несколько раз в год организовывать в Армении выставки, рассказывающие о мировых художниках. Не исключено, что когда-нибудь они коснутся и кого-либо из выдающихся армянских художников.
Мартирос Сарьян сказал о Винсенте Ван Гоге: «Ван Гог относится к тем художникам, которые всегда будут актуальны, потому что его картины и рисунки интересны и привлекательны со многих точек зрения».
«Я никогда не писал автопортретов. Как объект картины я интересуюсь собой меньше, чем другими людьми, особенно женщинами. Во мне нет ничего особенного. Я художник, который пишет каждый день, с утра до вечера. «Если вы хотите что-то узнать обо мне, вам следует внимательно посмотреть на мои картины», — писал Густав Климт.