Իսրայելի հարձակումների հետևանքով Իրանում վիրավորների թիվը հասել է 1800-ի
Իրանի տարածքում Իսրայելի կողմից իրականացված հարձակումների հետևանքով վիրավորների թիվը հասել է 1800-ի։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Tasnim գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է Իրանի առողջապահության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Զաֆարքանդին։
«Իրանի տարածքում սիոնիստական ռեժիմի կողմից վերջերս իրականացված հարձակումների հետևանքով վիրավորների թիվը հասել է 1800-ի, ինչը հաստատում է, որ տուժածների ճնշող մեծամասնությունը քաղաքացիական անձինք են, որոնք կապ չունեն որևէ ռազմական գործունեության հետ», - նշել է նախարարը։
Մամուլի ասուլիսում Զաֆարքանդին հայտնել է, որ հունիսի 15-ին Թեհրանի Ղոդս հրապարակում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվել է 12 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ հղի կին, բացի այդ, վիրավորվել է 59 մարդ։ Նա նաև ավելացրել է, որ պայթյունը նաև մեծ վնաս է պատճառել տարածքի ջրագծերին։
«Ղոդս հրապարակում տեղի ունեցածը հաստատում է սիոնիստական ռեժիմի կեղծ պնդումները, որ այն չի թիրախավորում քաղաքացիական անձանց։ Ընդհակառակը, ճշմարիտ է այն, որ այս պատերազմն ուղղակիորեն թիրախավորում է Իրանի ժողովրդին», - ասել է նախարարը։

Iran says 1800 injured in Israeli attacks
Over 1,800 people have been injured in Iran in the Israeli airstrikes, the Iranian Tasnim news agency reported citing the country’s health minister Mohammad-Reza Zafarghandi.
The Iranian health minister said most of the victims are civilians, according to Tasnim.
He accused Israel of deliberately targeting civilians.
He said that the June 15 Israeli strike on Tehran’s Quds square killed 12 civilians, including a pregnant woman, and injured 59. The strike damaged the water supply pipeline of the area, he said.
Israel launched what it calls Operation Rising Lion against Iran in the early hours of Friday, calling it a preemptive strike designed to prevent Iran from developing nuclear weapons. Iran has denied plans to develop such weapons. Tehran retaliated by launching counterstrikes on Israel.
Iran reported over 220 deaths, mostly civilians. Israel said 24 people have died in the Iranian counterstrikes.