Սպահանի նահանգում իսրայելական հարվածներից 3 մարդ է զոհվել
Առնվազն երեք մարդ է զոհվել, չորսը՝ վիրավորվել Սպահանի նահանգի Քաշան քաղաքին Իսրայելի հասցրած հարվածի հետևանքով, հայտարարել է նահանգի փոխնահանգապետ Աքբար Սալեհին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Mehr գործակալությունը:
«Մեր իսլամական հայրենիքի դեմ սիոնիստական վարչակարգի դաժան ագրեսիայի ընթացքում այսօր՝  հունիսի 17-ի առավոտյան, արկ է ընկել Քաշանի հսկիչ անցակետում, զոհվել է երեք մարդ, չորսը՝ վիրավորվել», - ասել է նա։
Ավելի վաղ Սալեհին հայտնել էր, որ Սպահանի ՀՕՊ համակարգերը խոցել են մի քանի փոքր անօդաչու թռչող սարք։ Դրանից մեկը խոցվել է Քաշանի օդային տարածքում. այն ուղղություն էր վերցրել դեպի Նաթանզի միջուկային օբյեկտ։
Mehr գործակալությունը նաև հաղորդում է, որ Իրանի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը երկրի հյուսիս-արևմուտքում՝ Թավրիզ քաղաքի երկնքում, իսրայելական օդային թիրախներ են ոչնչացնում: Ավելի վաղը NourNews գործակալությունը հայտնել էր Թավրիզում երկու պայթյունի մասին։
Միևնույն ժամանակ Իրանի Press TV հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ երեք նավ է այրվում Օմանի ծոցում՝ Իրանի ափերի մոտ: Այրվող նավերը գտնվում են Հորմուզի նեղուցից ոչ հեռու, որով անցնում է Պարսից ծոցի երկրներից նավթի և գազի արտահանման գլխավոր երթուղին: Հեռուստաալիքը չի նշում միջադեպի պատճառը: Իսրայելի կողմից Իրանի տարածքային ջրերում նավերի վրա հարվածների մասին հաղորդագրություններ չկան:
Մերձավոր Արևելքում իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված, Իրանի և Իսրայելի միջև փոխադարձ հարվածները չեն դադարում արդեն հինգ օր։

В провинции Исфахан в результате израильских авиаударов погибли три человека
По меньшей мере три человека погибли и четверо получили ранения в результате израильского удара по городу Кашан в провинции Исфахан, сообщил заместитель губернатора провинции Акбар Салехи. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщило информационное агентство Mehr.
“В ходе жестокой агрессии сионистского режима (Израиля) против нашей исламской родины сегодня утром, 17 июня, в контрольно-пропускной пункт в Кашане попал снаряд. В результате этого жестокого нападения погибли три человека и четыре получили ранения”, - сообщил Акбар Салехи.
Ранее Салехи также сообщил, что системы ПВО Исфахана сбили несколько небольших беспилотников. Один из них был сбит в воздушном пространстве Кашана. Он направлялся в сторону ядерного объекта в Натанзе.
Mehr также сообщил, что иранские системы ПВО уничтожают израильские воздушные цели в небе над городом Тебриз на северо-западе страны. Ранее Nour News сообщил о двух взрывах в Тебризе.
Иранское телевидение Press TV сообщило, что в Оманском заливе у берегов Ирана горят три судна. Горящие суда находятся недалеко от Ормузского пролива, который является основным маршрутом экспорта нефти и газа из стран Персидского залива. Канал не уточнил причину инцидента. Сообщений об израильских ударах по судам в иранских территориальных водах не поступало.
Ситуация на Ближнем Востоке остается напряженной, Иран и Израиль обмениваются ударами уже пять дней.