Հնդկաստանը սկսել է Իրանից իր քաղաքացիների տեղափոխումը. տարհանման հնարավոր ուղիների թվում է նաև Հայաստանը
Իսրայելի և Իրանի միջև իրավիճակի սրման պատճառով Հնդկաստանը սկսել է իր քաղաքացիներին տեղափոխել Իրանի վտանգավոր տարածքներից և ակտիվորեն քննարկում է տարհանման տարբերակները։ Հայաստանը տարհանման հնարավոր ուղիների ցանկում է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Indian Express պարբերականը։
Հնդկաստանի արտգործնախարարությունը հաստատել է, որ Թեհրանում Հնդկաստանի դեսպանատան հսկողությամբ երկրի քաղաքացիները, այդ թվում՝ ուսանողները, տեղափոխվում են ավելի անվտանգ վայրեր։
«Կառավարությունը նաև դիտարկում է տարհանման ուղիները, քննարկումներ են ընթանում Հայաստանը որպես անվտանգ անցում օգտագործելու հարցը», - նշված է հրապարակման մեջ։
The Indian Express-ը նշում է, որ ըստ պաշտոնյաների՝ Հնդկաստանի արտգործնախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը խոսել է Հայաստանի իր պաշտոնակից Արարատ Միրզոյանի հետ՝ քննարկելու լոգիստիկ և դիվանագիտական համակարգումը։
Թեհրանում Հնդկաստանի դեսպանատունը հորդորել է Հնդկաստանի քաղաքացիներին և հնդկական ծագում ունեցող անձանց մնալ տանը, խուսափել ոչ անհրաժեշտ տեղաշարժերից և ուշադիր հետևել պաշտոնական ալիքներով հրապարակված թարմացումներին:
2022 թվականի տվյալներով՝ Իրանում բնակվում է Հնդկաստանի շուրջ 10 000 քաղաքացի, այդ թվում՝ 2000 ուսանող։
Իրանը ժամանակավորապես փակել է իր օդային տարածքը Իսրայելի հետ փոխադարձ հարվածների ֆոնին, ինչը մտահոգություններ է առաջացրել օտարերկրացիների անվտանգության առնչությամբ։
Նյու Դելին զսպվածության և ապաէսկալացման կոչ է արել՝ հորդորելով Իրանին և Իսրայելին խուսափել հակամարտության սրումից։
Իսրայելի և Իրանի միջև փոխադարձ հարվածները շարունակվում են արդեն հինգերորդ օրը։ Իրանի իշխանությունները հայտնել են իսրայելական հարվածներից 224 զոհի մասին, որոնց մեծ մասը քաղաքացիական անձինք են։ Իսրայելը հայտնել է իրանական պատասխան հարվածներից 24 զոհի մասին։

India considers Armenia as safe passage for evacuating nationals from Iran
Amid escalating tensions between Israel and Iran, India has begun relocating its nationals from high-risk zones in Iran and is actively considering evacuation options, with Armenia emerging as a possible route, The New Indian Express reported.
The Ministry of External Affairs (MEA) of India on Monday confirmed that Indian nationals, including students, are being shifted to safer locations within Iran under the supervision of the Indian Embassy in Tehran, according to The New Indian Express.
"In some cases, students are being relocated with the Embassy's facilitation to safer places within Iran," the ministry said in a statement, adding that embassy officials are in constant contact with the Indian community and local leaders, according to The New Indian Express.
The government is also exploring evacuation routes, with discussions underway to potentially use Armenia for safe passage, The New Indian Express.
External Affairs Minister Dr. S. Jaishankar spoke with his Armenian counterpart, Ararat Mirzoyan, to discuss logistical and diplomatic coordination, The New Indian Express reported citing officials.
The embassy in Tehran has urged Indian nationals and persons of Indian origin to remain indoors, avoid non-essential movement, and closely follow updates issued through official channels.
Iran had temporarily closed its airspace over the weekend during intense exchanges of fire with Israel. As of 2022, around 10,000 Indian nationals were residing in Iran, including over 2,000 students, according to government data, The New Indian Express reported.
New Delhi has reiterated its call for restraint and de-escalation, urging both Iran and Israel to avoid further conflict.