Իսրայելի նպատակն Իրանում իշխանափոխությունը չէ. ՌԴ-ում Իսրայելի դեսպան
Իսրայելի ռազմական գործողության նպատակն Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքական ղեկավարությանը հեռացնելը չէ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ-ում Իսրայելի դեսպան Սիմոնա Գալպերինը։
«Ռեժիմը փոխելու նպատակ չկա։ Այս գործողության մեջ Իսրայելի նպատակը դա չէ», - հունիսի 16-ին լրագրողներին ասել է Գալպերինը։
Նրա խոսքով՝ Իսրայելի դիրքորոշման համաձայն՝ քաղաքական իշխանության հարցը պետք է որոշի «Իրանի ժողովուրդը»։
Բացի այդ, Իսրայելը գործողության ստույգ ժամկետներ և գործողության սահմաններ չի դնում, հայտարարել է դեսպանը։
«Իսրայելը ժամկետներ չի սահմանում…. Մենք սահմաններ չենք դնում Իրանի տարածքների առումով, որոնցից սպառնալիքներ են բխում, կամ որտեղ պահեստներ կան, որոնք կարող են սպառնալիք ներկայացնել Իսրայելի համար», - ասել է Գալպերինը։
Հունիսի 13-ի առավոտյան Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանին։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է 224 մարդ, վիրավորվել՝ 1227-ը։ Նրանց 90%-ը քաղաքացիական անձինք են։ Զոհվել են նաև բարձրաստիճան զինվորականներ, միջուկային ոլորտի գիտնականներ։

Смена режима в Иране не является целью Израиля: посол Израиля в России
Целью военной операции Израиля не является устранение политического руководства Исламской Республики Иран. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «Интерфакс», об этом заявила посол Израиля в России Симона Гальперин.
«Нет цели изменить режим. Это не цель Израиля в этой операции», — заявила Гальперин журналистам 16 июня.
По ее словам, согласно позиции Израиля, вопрос политической власти должен решать «иранский народ».
Кроме того, Израиль не устанавливает точных дат и сроков проведения операции, заявила посол.
«Израиль не устанавливает сроков... Мы не устанавливаем границ в плане иранских территорий, из которых исходят угрозы, или где находятся склады, которые могут представлять угрозу Израилю», — заявила Гальперин.
Утром 13 июня Израиль нанес удар по Ирану. В результате атаки погибли 224 человека, 1227 получили ранения. 90% из них были гражданскими лицами. Также погибли высокопоставленные военные и ученые-атомщики.