Թեհրանի բնակիչները կվճարեն Իսրայելի վրա գիշերվա հարձակման համար. պաշտպանության նախարար
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը դատապարտել է գիշերն Իրանի կողմից Իսրայելի վրա բալիստիկ հրթիռներով իրականացված հարձակումը՝ Թեհրանի բնակիչներին սպառնալով հակահարվածով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կացը համապատասխան գրառում է արել X սոցիալական հարթակում։
«Թեհրանի ամբարտավան բռնապետը դարձել է վախկոտ մարդասպան՝ թիրախավորելով Իսրայելի քաղաքացիական հատվածները, որպեսզի հետ պահի Իսրայելի պաշտպանության բանակին իր հարձակումը շարունակելուց.... Դրա համար կվճարեն Իրանի բնակիչները և շուտով», - գրել է Իսրայել Կացը։
Իսրայելցի պաշտոնյաներից մեկը The Jerusalem Post-ին հայտնել է, որ Իսրայելն, ամենայն հավանականությամբ, Թեհրանի տարբեր թաղամասերի բնակիչներին տարհանվելու կոչ կանի, որից հետո հարվածներ կհասցնի ենթակառուցվածքներին և կառավարության շենքերին։
Գիշերն Իսրայելի վրա իրանական հարձակման հետևանքով զոհվել է 8 խաղաղ բնակիչ։ Ըստ Իսրայելի առողջապահության նախարարության՝ երկրի հյուսիսային և կենտրոնական շրջանների թիրախավորման հետևանքով վիրավորվել է 287 մարդ։
Իր հերթին, Իրանը հայտնել է, որ հունիսի 13-ից մեկնարկած իսրայելական հարձակումների ընթացքում երկրում զոհվել է 224 մարդ, վիրավորվել՝ 1227-ը։ Նրանց 90%-ը քաղաքացիական անձինք են։ Իրանի առողջապահության նախարարությունը նշել է, որ բնակչության շրջանում զոհերի և վիրավորների թիվը հակասում է իսրայելական այն պնդումներին, թե իրականացվել են «ճշգրիտ հարվածներ»։

Жители Тегерана заплатят за ночную атаку на Израиль - Исраэль Кац
Министр обороны Израиля Исраэль Кац осудил ночную атаку Ирана баллистическими ракетами на Израиль, пригрозив жителям Тегерана ответным ударом. По сообщению «Арменпресс», Кац сделал соответствующий пост на социальной платформе X.
«Высокомерный диктатор Тегерана стал трусливым убийцей, нацелившись на гражданские районы Израиля, чтобы удержать ЦАХАЛ от продолжения атаки... Иранский народ заплатит за это, и скоро», — написал Исраэль Кац.
Израильский чиновник сообщил The Jerusalem Post, что Израиль, скорее всего, призовет жителей различных районов Тегерана к эвакуации, после чего нанесет удар по инфраструктуре и правительственным зданиям.
Восемь мирных жителей погибли в результате ночного нападения Ирана на Израиль. По данным Министерства здравоохранения Израиля, 287 человек получили ранения в результате атаки на северные и центральные районы страны.
Со своей стороны Иран заявил, что 224 человека погибли и 1227 получили ранения в результате израильских атак, начавшихся 13 июня. 90% из них были мирными жителями. Министерство здравоохранения Ирана заявило, что число погибших среди мирного населения противоречит израильским заявлениям о нанесении «точных ударов».