Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերը Իսրայելին պատասխան հարվածների շարք են սկսել
Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերը հունիսի 13-ի երեկոյան պատասխան հարվածների շարք են սկսել Իսրայելի ուղղությամբ ՝ իրանական տարածքի ուղղությամբ Իսրայելի հարվածներից հետո: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է IRNA-ն։
«Սկսել են հայտնվել պատկերներ և տեսանյութեր, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես են իրանական հրթիռները, ենթադրաբար հիպերձայնային, պայթում թիրախներին հարվածելիս, իսկ մեծ հրե գնդերը լուսավորում են Թել Ավիվի և Երուսաղեմի գիշերային երկինքը»,- հայտնում է գործակալությունը։
Իրանի ավիահարվածներից քիչ առաջ Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեին ազգին ուղղված հեռուստաուղերձում հայտարարել է, որ իսրայելական ռեժիմը անվնաս չի հեռանա Իրանին հարվածելուց հետո: «Անհրաժեշտ է կտրուկ քայլեր ձեռնարկել, և դրանք կձեռնարկվեն», - ասել է Իրանի առաջնորդը: «Մենք նրանց հանդեպ ներողամտություն չենք ցուցաբերի։ Կյանքը, անկասկած, մռայլ կլինի նրանց համար»:
Հունիսի 13-ի առավոտյան Իսրայելի պաշտպանության բանակը ավիահարվածներ է հասցրել Իրանի միջուկային օբյեկտներին, բնակելի շենքերին։ Հարվածների հետևանքով զոհվել են իրանցի բարձրաստիճան զինվորականներ, միջուկային ոլորտի գիտնականներ։

Iran launches counterattack targeting Israel
Iran has launched a series of counterstrikes targeting Israel, the Iranian IRNA news agency reported.
The Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) said in a brief statement after the strikes began that dozens of Israeli targets, including military sites and airbases, were being hit in precision strikes, according to IRNA.
In a second statement, the IRGC said the force’s missile and drone units had targeted the Israeli military bases that had been used to initiate the strikes on Iran, as well as industrial weapon manufacturing and other military sites deep in Israel, according to IRNA.
Meanwhile Israel said Iran fired 150 ballistic missiles. The Times of Israel reported nine impact sites, with some 15 people wounded.
The Iranian strikes came in response to the Israeli missile attacks on Friday morning which it said targeted the Iranian nuclear sites and military facilities, killing top military commanders.