Իսրայելը փակում է իր դիվանագիտական ներկայացուցչություններն ամբողջ աշխարհում
Իրանի դեմ ռազմական հարվածների ֆոնին Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը լրացուցիչ հրահանգներ է տվել Իսրայելի քաղաքացիներին և ամբողջ աշխարհում Իսրայելի դեսպանատներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Times of Israel-ը։
«Իսրայելի ներկայացուցչություններն ամբողջ աշխարհում կփակվեն, և հյուպատոսական ծառայություններ չեն տրամադրվի», - նշվել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Նախարարությունը տեղեկացրել է, որ արտերկրում գտնվող իսրայելցիների համար հասանելի կլինի առցանց ձևաթուղթ՝ իրենց գտնվելու վայրի և ներկայիս կարգավիճակի մասին տեղեկացնելու համար։
Նմանատիպ ձևաթուղթ նախարարությունը տրամադրել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո՝ պահեստազորայինների վերադարձը համակարգելու և անհրաժեշտության դեպքում փրկարարական թռիչքներ կազմակերպելու համար։

Израиль закрывает дипломатические представительства по всему миру
На фоне военных ударов по Ирану МИД Израиля дал дополнительные инструкции гражданам Израиля и посольствам Израиля по всему миру. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает The Times of Israel.
«Израильские представительства по всему миру будут закрыты, а консульские услуги предоставляться не будут», — говорится в заявлении МИД Израиля.
Министерство сообщило, что израильтянам за рубежом будет доступна онлайн-форма для сообщения о своем местонахождении и текущем статусе.
Министерство предоставило аналогичную форму после атаки ХАМАС 7 октября 2023 года для координации возвращения резервистов и организации спасательных рейсов в случае необходимости.