Նաթանզում Իրանի միջուկային օբյեկտում ճառագայթման մակարդակը չի գերազանցվել. ԱԷՄԳ
Նաթանզի ուրանի հարստացման իրանական միջուկային օբյեկտում, որը գրոհի է ենթարկվել Իսրայելի կողմից, ճառագայթման մակարդակի բարձրացում չի դիտվում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին ԱԷՄԳ տնօրենների խորհրդի նիստում։ Տեսանյութը տարածվել է X սոցիալական հարթակում։
Վկայակոչելով Իրանի համապատասխան իշխանություններին՝ Գրոսին նշել է նաև, որ Իրանի «Բուշեր» ատոմային էլեկտրակայանին հարվածներ չեն հասցվել։ Նա նաև հայտարարել է, որ Իրանի իշխանությունները ԱԷՄԳ-ին տեղեկացրել են, որ Սպահանի և Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտները չեն վնասվել:
«Ես բազմիցս հայտարարել եմ, որ միջուկային օբյեկտները երբեք չպետք է հարձակման ենթարկվեն՝ անկախ համատեքստից և հանգամանքներից…. Ես բոլոր մասնակիցներին կոչ եմ անում առավելագույն զսպվածություն պահպանել՝ հետագա էսկալացումից խուսափելու համար», - ասել է Գրոսին։
Նա հավելել է, որ գործակալությունն Իրանի իշխանությունների հետ կապ է պահպանում ճառագայթման մակարդակի հարցով, ինչպես նաև կապ է պահպանում երկրում ԱԷՄԳ տեսուչների հետ։
ԱԷՄԳ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «ուշադիր հետևում է Իրանում ստեղծված չափազանց տագնապալի իրադրությանը»։

Уровень радиации на иранском ядерном объекте в Натанзе не превышен: МАГАТЭ
На иранском ядерном объекте по обогащению урана в Натанзе, который подвергся атаке со стороны Израиля, не зафиксировано повышения уровня радиации. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси на заседании Совета директоров МАГАТЭ. Видеоматериал опубликован на социальной платформе X.
Ссылаясь на сообщения иранских властей, Гросси также отметил, что иранская АЭС “Бушер” не подвергалась ударам. Он также заявил, что иранские власти проинформировали МАГАТЭ о том, что ядерные объекты в Исфахане и Фордо не были повреждены.
“Я неоднократно заявлял, что ядерные объекты никогда не должны подвергаться атакам, независимо от контекста и обстоятельств... Я призываю всех участников проявлять максимальную сдержанность, чтобы избежать дальнейшей эскалации”, - сказал Гросси.
Он добавил, что агентство находится в контакте с иранскими властями по вопросам уровня радиации, а также с инспекторами МАГАТЭ в стране.