Իսրայելի հարձակումների հետևանքով Իրանում զոհվել է միջուկային ոլորտի առնվազն 6 գիտնական և 3 խաղաղ բնակիչ
Իսրայելի կողմից Թեհրանին հասցված հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն վեց իրանցի միջուկային ոլորտի գիտնական։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը։
Իսրայելական ռազմական հարձակման մասին նախնական հաղորդագրությունները ցույց են տալիս, որ զոհվել են միջուկային ոլորտի գիտնականներ Աբդոլհամիդ Մինուչեհրը, Ահմադ Ռեզա Զոլֆաքարին, Սեյեդ Ամիր Հոսեյն Ֆեքհին, Մաթլաբիզադեն, Մոհամմադ Մահդի Թեհրանչին և Ֆերեյդուն Աբբասին։
Ֆեքհին Թեհրանի Շահիդ Բեհեշթի համալսարանի միջուկային ճարտարագիտության ֆակուլտետի անդամ էր։ Նա նաև Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավարի տեղակալն էր։
Հաղորդագրությունների համաձայն՝ Մաթլաբիզադեն նահատակվել է կնոջ հետ միասին։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ հարվածների հետևանքով զոհվել են Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Մոհամմադ Հոսեյն Բաքերին, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գլխավոր հրամանատար, գեներալ-մայոր Հոսեյն Սալամին և Իրանի «Խաթամ ​​ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբի հրամանատար, գեներալ-մայոր Ղոլամ Ալի Ռաշիդը և այլ պաշտոնյաներ։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին զգուշացրել է, որ Իսրայելը խիստ պատիժ կստանա հարվածի համար։
«Այս հանցագործությամբ սիոնիստական ​​ռեժիմն իր համար պատրաստել է դառը, ցավոտ ճակատագիր, որը նա անպայման կտեսնի», - նշել է նա։
ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ Արևելյան Ադրբեջանի նահանգի ճգնաժամային կառավարման վարչության պետը տեղեկացրել է, որ Իրանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Թավրիզ քաղաքի վրա Իսրայելի կողմից գիշերը հասցված հարվածի հետևանքով զոհվել է առնվազն երեք իրանցի։ Պաշտոնյան նաև նշել է, որ Թավրիզից բացի, հարձակման են ենթարկվել նահանգի 10 այլ բնակավայրեր։

В результате израильских атак в Иране погибли по меньшей мере 6 ученых-ядерщиков и 3 гражданских лица
В результате ударов Израиля по Тегерану погибли по меньшей мере шесть иранских ученых-ядерщиков. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает иранское информационное агентство Tasnim.
Предварительные сведения указывают на то, что погибшие ученые - Абдолхамид Миноочер, Ахмад Реза Золфакари, Сейед Амир Хоссейн Фехи, Матлабизаде, Мохаммад Махди Техранчи и Ферейдун Аббаси.
Сейед Амир Хоссейн Фехи был сотрудником факультета ядерной инженерии в Университете Шахида Бехешти в Тегеране. Он также был заместителем главы Организации по атомной энергии Ирана.
Согласно сообщениям, Матлабизаде погиб вместе со своей супругой.
Ранее сообщалось, что в результате ударов погибли начальник штаба Вооруженных сил Ирана генерал-майор Мохаммад Хоссейн Бакери, главнокомандующий Корпусом стражей исламской революции генерал-майор Хоссейн Салами и командующий центральным штабом КСИР “Хатам аль-Анбия” генерал-майор Голам Али Рашид и другие должностные лица.
Лидер исламской республики аятолла Али Хаменеи предупредил, что Израиль будет сурово наказан за удар.
“Этим преступлением сионистский режим приготовил себе горькую, мучительную судьбу, которую он обязательно увидит”, - сказал он.
ТАСС передает: Кризисное управления провинции Восточный Азербайджан сообщило, что в результате израильского удара по городу Тебриз на северо-западе Ирана за ночь погибли по меньшей мере три иранца. Чиновник также отметил, что помимо Тебриза, нападению подверглись еще 10 населенных пунктов провинции.