Միջուկային ծրագրի շուրջ ԱՄՆ-ի և Իրանի համաձայնագիրը կօգնի Մերձավոր Արևելքի խաղաղությանը. Գրոսի
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի կնքումն անմիջապես դրական ազդեցություն կունենա Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում խաղաղության գործընթացի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս կարծիքն է հայտնել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին ԱԷՄԳ Կառավարիչների խորհրդի առջև ելույթում, որի տեքստը տարածել է ԱԷՄԳ մամուլի ծառայությունը:
«Ես համոզված եմ, որ առաջ շարժվելու միակ ճանապարհը դիվանագիտական ​​լուծումն է՝ ամրապնդված ԱԷՄԳ-ի ստուգման մեխանիզմով: Ես կշարունակեմ աջակցել և կոչ անել ԱՄՆ-ին և Իրանին ջանք չխնայել, ցուցաբերել իմաստություն և քաղաքական քաջություն՝ գործը հաջող ավարտին հասցնելու համար: Միջուկային ծրագրի առումով Իրանում իրավիճակի կայունացումը կունենա անմիջական ազդեցություն և Մերձավոր Արևելքը մեկ մեծ քայլով կմոտեցնի խաղաղության և բարգավաճման», - ասել է Գրոսին:
Նա նաև Իրանին կոչ է արել լիարժեք և արդյունավետ կերպով համագործակցել գործակալության հետ և օգնել երաշխիքների հետ կապված խնդիրները լուծելու հարցում, այլապես ԱԷՄԳ-ն «չի կարողանա վստահեցնել, որ Իրանի միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ է»։

Соглашение между США и Ираном по ядерной программе поможет миру на Ближнем Востоке: Гросси
Заключение соглашения между США и Ираном по ядерной программе Тегерана окажет немедленное позитивное влияние на мирный процесс в регионе Ближнего Востока. Как передает “Арменпресс”, это высказал генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси, выступая на заседании Совета управляющих МАГАТЭ. Текст выступления распространила пресс-служба МАГАТЭ.
“Я убежден, что единственный путь вперед - это дипломатическое решение, подкрепленное механизмом проверки МАГАТЭ. Я буду продолжать поддерживать и призывать США и Иран не жалеть усилий, проявлять мудрость и политическое мужество, чтобы довести дело до успешного завершения. Стабилизация ситуации в Иране в плане ядерной программы будет иметь немедленный эффект и сделает Ближний Восток на один большой шаг ближе к миру и процветанию”, - заявил Гросси.
Он призвал Иран к полному и эффективному сотрудничеству с агентством и содействию в решении вопросов гарантий, в противном случае МАГАТЭ не сможет гарантировать, что ядерная программа Ирана носит исключительно мирный характер.