Իրանի միջուկային ծրագրի երաշխիքների «չլուծված հարցերը» մնում են. Գրոսի
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հնարավոր համաձայնության համար երաշխիքների առումով «չլուծված հարցեր» կան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Գրոսին գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Վերջին ամիսներին ես ինտենսիվորեն աշխատել եմ Իրանի և ԱՄՆ-ի հետ՝ նրանց բանակցություններին աջակցելու համար…. ԱԷՄԳ-ն անփոխարինելի դեր է խաղում ցանկացած նոր համաձայնագրի ստուգման գործում։ Մենք շարունակում ենք համագործակցել, բայց երաշխիքների չլուծված հարցերը մնում են։ Իրանը պետք է անհապաղ տրամադրի տեխնիկապես հավաստի պատասխաններ՝ չհայտարարագրված միջուկային նյութերի և գործունեության վերաբերյալ պարզաբանումների համար», - գրել է Գրոսին X-ում։
Հունիսի 8-ին Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին հայտարարել է, որ Թեհրանը կարող է վերանայել հարաբերություններն ԱԷՄԳ-ի հետ, եթե կազմակերպության Կառավարիչների խորհուրդը բացասական բանաձև ընդունի Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ։

Остаются “нерешенные вопросы” гарантий ядерной программы Ирана: Гросси
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил, что есть “нерешенные вопросы”, связанные с гарантиями возможного соглашения между США и Ираном по ядерной программе Тегерана. Как передает “Арменпресс”, Гросси написал это на социальной платформе X.
“В последние месяцы я интенсивно работал с Ираном и США в поддержку их переговоров. <...> МАГАТЭ играет незаменимую роль в проверке любого нового соглашения. Мы продолжаем сотрудничать, но нерешенные вопросы гарантий сохраняются. Иран должен срочно предоставить технически достоверные ответы для прояснения незаявленных ядерных материалов и видов деятельности”, - написал Гросси на в X.
8 июня представитель Организации по атомной энергии Ирана Бехруз Камалванди заявил, что Тегеран может пересмотреть отношения с МАГАТЭ, если Совет управляющих организации примет отрицательную резолюцию по ядерной программе Ирана.