Պուտինը Թրամփին հայտնել է Իրանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու պատրաստակամության մասին. Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստակամություն է հայտնել օգնելու Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Ռուսաստանի ղեկավարի զրույցը:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան Թեհրանի հետ կառուցել է ազնիվ և գործընկերային հարաբերություններ, և Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է օգտագործելու փոխգործակցության այդ մակարդակը՝ իրանական միջուկային հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում իր ավանդը ներդնելու համար:
Թրամփը հունիսի 4-ին Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի օգնության անհրաժեշտության մասին իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հարցում:
Մայիսի 23-ին Հռոմում կայացել է Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների հինգերորդ փուլը՝ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ առկա տարաձայնությունների կարգավորման համար: Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում էր արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, ամերիկյան պատվիրակությունը՝ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը:

Путин сообщил Трампу о своей готовности содействовать нормализации отношений с Ираном: Дмитрий Песков
Президент России Владимир Путин выразил готовность содействовать урегулированию ситуации вокруг ядерной программы Ирана. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя разговор российского лидера с президентом США Дональдом Трампом.
По его словам, у Москвы выстроены честные и партнерские отношения с Тегераном, и Путин отметил, что Россия готова использовать этот уровень взаимодействия, чтобы внести свой вклад в переговорный процесс по урегулированию иранской ядерной проблемы.
4 июня Трамп в телефонном разговоре с Путиным заявил о необходимости содействия России в урегулировании ситуации вокруг иранской ядерной программы.
23 мая в Риме прошел пятый раунд переговоров между Ираном и США по урегулированию разногласий по иранской ядерной программе. Иранскую делегацию возглавлял министр иностранных дел Аббас Арагчи, американскую - спецпредставитель президента Стивен Уиткофф