Անտվերպենի հայ համայնքը դրամահավաք է սկսում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի եկեղեցին գնելու համար
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 2  ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի հայաշատ քաղաքներից մեկում՝ Անտվերպենում, համայնքը նախաձեռնություն է սկսել, որի հաջողությունը կարող է նոր էջ բացել սփյուռքում հայկական ինքնության պահպանման հարցում։
Անտվերպենի հայ համայնքը ցանկանում է գնել  Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի եկեղեցին, որը համայնքին ժամանակավորապես տրամադրվել էր պատարագների անցկացման համար։
Եկեղեցու գնումն այսօր դիտարկվում է ոչ միայն որպես տարածքի կամ գույքի ձեռքբերում, այլ նաև հոգևոր, մշակութային և ազգային համախմբման հստակ ուղենիշ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Անտվերպենի հոգևոր հովիվ Տիրայր վարդապետ Հակոբյանը պատմել է, թե ինչպես է մեկ տարում մինչև 300 հոգի համախմբվել և կարողացել վերակազմակերպել համայնքի եկեղեցական կյանքն ու հասնել այս իրավիճակին։
Երբ 2023 թվականի նոյեմբերին Տիրայր Հակոբյանը ժամանել է Անտվերպեն, քաղաքում գործնականում չի եղել ակտիվ եկեղեցական կյանք։ Ամսական մեկ պատարագ է մատուցվել՝ երեկոյան ժամը չորսին, որին մասնակցել է ընդամենը 30-35 մարդ։ Համայնքի ներսում հոգևոր պասիվությունը եղել է գերակշռող։ Սակայն, ըստ Տիրայր վարդապետ Հակոբյանի, ամեն ինչ սկսվել է ոչ թե կազմակերպչական փոփոխություններից, այլ մտածողության փոփոխությունից։
«Մարդիկ եկեղեցի էին գալիս որպես հյուր։ Մենք սկսեցինք քարոզել եկեղեցու՝ որպես ընտանիքի գաղափարը, որ սա տուն է, ոչ թե արարողակարգային վայր։ Եվ հենց այդ գաղափարը ամեն ինչ փոխեց»,-պատմեց Տիրայր վարդապետ Հակոբյանը։
Արդյունքները երկար սպասել չտվեցին։ Երիտասարդների շրջանում ձևավորվեցին սարկավագների և սեղանի սպասավորների խմբեր, հիմնվեց երգչախումբ։ Սկզբնական դժվարությունները՝ եկեղեցի չունենալու, պատարագի անհարմար ժամի, երգչախմբի բացակայության հետ կապված, հաղթահարվեցին։ «Մենք որևէ մեկին չենք խնդրել՝ արի և այս կամ այն աշխատանքն արա։ Մարդիկ ինքնաբերաբար սկսեցին որոշել ու կատարել իրենց դերը, որովհետև այլևս հյուր չէին։ Եկեղեցին դարձավ իրենց տունը։ Եվ այդ տան նկատմամբ սեփականատիրոջ վերաբերմունքն արմատավորվեց», -նշեց Հայր Սուրբը։
2024-ի հունիսին պատարագներն արդեն ամսական երկու անգամ էին դարձել, իսկ նույն տարվա սեպտեմբերից՝ կանոնավոր յուրաքանչյուր կիրակի՝ առավոտյան ժամերին։ Դա էլ էր բեկումնային։ Պատարագներին մասնակցողների թիվը հասավ 200-300-ի։ Համայնքը տեսավ, թե ինչպես է սեփական մասնակցությամբ կարողանում նոր կյանք տալ եկեղեցուն։
Այս շրջանում էլ համայնքի անդամները տեղեկացան, որ Անտվերպենում՝ Դյուրնե թաղամասում, վաճառքի է հանվել եկեղեցին, որն արդեն ժամանակավորապես տրամադրվել էր համայնքի պատարագների համար։ Մտածեցին գնել այն սեփական ուժերով, համախմբված և հստակ տեսլականով։
«Առաջին քայլը միշտ գաղափարն է։ Մենք ուզում էինք ոչ միայն պատարագի համար տարածք ունենալ, այլև մի կենտրոն, որի շուրջ համայնքը կհավաքվի՝ ազգային մտածողությամբ, ինքնության պահպանմամբ, հավատքով։ Այդ գաղափարի շուրջ էլ ձևավորվեց ծխական խորհուրդը։ Մարդիկ, որոնք իրենց ոլորտներում հաջողություններ էին գրանցել, օգտագործեցին իրենց փորձն ու կապերն այս գործին լծվելու համար», -նշեց Տիրայր Հակոբյանը և հավելեց, որ գույքի արժեքը սկզբում շատ մեծ է եղել։ Սկսել են բանակցել և համայնքի ինքնակազմակերպվածության, նվիրումի ու կոնկրետ հաշվարկների արդյունքում հասկացել, որ կարող են գնել եկեղեցին համայնքի անունով։
Սա, ըստ Տիրայր վարդապետ Հակոբյանի, պարզապես տարածքի գնում չէ, այլ ինստիտուցիոնալ ինքնության ձևավորում։ «Մարդիկ սկսել են հստակ գիտակցել, որ եթե սեփականատեր են, իրենք են պատասխանատու։ Ու չեն սպասում դրսից հրահանգի։ Այստեղ ապրող մարդիկ հասկացել են՝ իրենց ուժը հավաքականության մեջ է։ Տեղական իշխանություններն էլ են այս ամենը նկատում։ Երբ համայնքն ուժ է՝ հավաքական, կազմակերպված ու գաղափարային, իշխանությունները չեն անտեսում։ Բելգիայում դրա օրինակները տեսել ենք», -նշեց նա։
Տիրայր վարդապետ Հակոբյանն իր տեսլականը ձևավորել է դեռևս Իտալիայում ուսանելու տարիներին։ Սովորել է կաթոլիկ միսիոներություն՝ այն ուղղությունը, որը Հայ Առաքելական եկեղեցում հնագույն ժամանակներից ի վեր գործնականում դադարել էր կիրառվել։ Դոկտորական պաշտպանությունից հետո նշանակվել է Իտալիայի հայոց հոգևոր հովիվ, որտեղ տարիների փորձով միսիոներության մոդելը վերածել է համայնքային իրականության։
«Այն, ինչ սովորում էի, կիրառում էի գործնականում։ Մարդկանց արձագանքը, արդյունքները, համայնքի միասնությունն ակնհայտ էին։ Երբ վերադարձա Հայաստան, Խաժակ սրբազանը՝ որպես Արևմտյան Եվրոպայի հայրապետական պատվիրակ, գիտեր, որ Բելգիայում հայություն շատ կա, հոգևոր սպասավոր՝ քիչ։ Վեհափառի օրհնությամբ նշանակվեցի Անտվերպենի հոգևոր հովիվ», -պատմեց նա։
Այսօր արդեն եկեղեցու շուրջ ձևավորված համայնքը գործում է իր կանոններով։ Համայնքում եկեղեցու գնումը դիտարկվում է որպես նոր սփյուռքի ինքնավար մոդելի օրինակ՝ ոչ թե մեկ հովանավորի, այլ ամբողջ համայնքի մասնակցությամբ։ «Սովորաբար եկեղեցի կառուցելու հարցում նախ դիմում են բարերարների։ Մենք հակառակ ճանապարհն ենք ընտրել։ Նախ համայնքը պիտի լինի շարժիչ ուժը։ Երբ բարերարները տեսնեն համայնքի ներգրավվածությունը, իրենք էլ կմիանան։ Բայց մենք պետք է նախ ապացուցենք, որ սա բոլորիս տունն է», -շեշտեց վարդապետը։
Հոգևոր հովիվը հիշեցնում է, որ նման կառույցների ձևավորումը կարող է վճռորոշ դեր ունենալ նաև Հայաստանի համար։ «Ուժեղացնելով համայնքը սփյուռքում՝ մենք օգտակար ենք դառնում Հայաստանին, որովհետև միայն ինքնության գիտակցմամբ է հնարավոր դրսում ապրել առանց ձուլվելու։ Եկեղեցին դառնում է այս գաղափարի առանցքը։ Ու միայն այդ ճանապարհով կարող ենք սերունդներին փոխանցել, թե ով են իրենք և ինչի համար են այստեղ»,- զրույցը եզրափակեց Տիրայր վարդապետ Հակոբյանը։
Նվիրատվություն կատարելու համար կամ նախաձեռնությանը միանալու ցանկության համար հնարավոր է կապ հաստատել Անտվերպենի Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի եկեղեցու ծխական խորհրդի հետ կամ պարզապես նվիրատվություն անել եկեղեցու պաշտոնական կայքի միջոցով։ Ըստ հոգևոր հովիվ Տիրայր վարդապետ Հակոբյանի՝ սա ոչ միայն կառույցի գնման, այլև համախմբված համայնք ձևավորելու փորձ է, որը կարող է օրինակ դառնալ նաև այլ երկրներում։

Армянская община Антверпена начинает кампанию по сбору средств на покупку церкви Святого Григора Нарекаци
В Антверпене многочисленная армянская община начала инициативу, успех которой может открыть новую главу в сохранении армянской идентичности в диаспоре.
Армянская община Антверпена хочет купить церковь Святого Григора Нарекаци, которая была временно предоставлена общине для проведения богослужений.
Покупка церкви сегодня рассматривается не только как приобретение территории или имущества, но и как явный знак духовного, культурного и национального единства.
В интервью корреспонденту Арменпресс в Брюсселе духовный пастырь Антверпена епископ Тирайр Акобян рассказал, как за один год объединились до 300 человек и смогли реорганизовать церковную жизнь общины и добиться такого положения.
Когда Тирайр Акобян прибыл в Антверпен в ноябре 2023 года, в городе практически не было активной церковной жизни. Одна литургия служилась раз в месяц, в четыре часа вечера, в ней участвовало всего 30-35 человек. Внутри общины царила духовная пассивность. Однако, по словам Тирайра Вардапета Акобяна, все началось не с организационных изменений, а с изменения мышления.
«Люди приходили в церковь как гости. Мы начали проповедовать идею церкви как семьи, что это дом, а не обрядовое место. И эта идея все изменила», — сказал Тирайр Вардапет Акобян.
Результаты не заставили себя ждать. Из числа молодежи были сформированы группы дьяконов и алтарников, был основан хор. Первоначальные трудности, связанные с отсутствием церкви, неудобным временем литургии и отсутствием хора, были преодолены. «Мы никого не просили приходить и делать ту или иную работу. Люди спонтанно начали принимать решение и выполнять свою роль, потому что они больше не были гостями. Церковь стала их домом. И отношение хозяина к этому дому укоренилось», - отметил Святой Отец.
В июне 2024 года богослужения проводились дважды в месяц, а с сентября того же года регулярно утром каждого воскресенья. Это также стало прорывом. Число людей, участвующих в богослужениях, достигло 200-300. Община увидела, как она может дать новую жизнь церкви своим собственным участием.
В этот период члены общины узнали, что церковь в районе Дюрне в Антверпене, которая уже была временно предоставлена общине для общественных служб, выставлена на продажу. Они задумались о ее покупке собственными силами, с единым и ясным видением.
«Первым шагом всегда является идея. Мы хотели не только иметь место для богослужения, но и центр, вокруг которого собиралась бы община, с национальным мышлением, сохранением идентичности и веры. Вокруг этой идеи был сформирован приходской совет. Люди, которые добились успеха в своих областях, использовали свой опыт и связи, чтобы включиться в эту работу», - отметил Тирайр Акобян, добавив, что стоимость имущества изначально была очень высокой. Они начали вести переговоры и в результате самоорганизации общины, ее самоотверженности и конкретных расчетов поняли, что могут купить церковь от имени общины. По словам Тирайра Акобяна, это не просто покупка земли, а формирование институциональной идентичности. «Люди начали четко осознавать, что если они владельцы, то они несут ответственность. И они не ждут указаний извне. Люди, живущие здесь, поняли, что их сила в их коллективности. Местные власти тоже все это замечают. Когда община — это сила, коллективная, организованная и идеологическая, власти ее не игнорируют. Мы видели примеры этого в Бельгии», — отметил он.
Священнослужитель Тирайр Акобян сформировал свое видение еще во время учебы в Италии. Он изучал католическое миссионерство, направление, которое практически перестало практиковаться в Армянской Апостольской Церкви с древних времен. После защиты докторской диссертации он был назначен духовным пастырем армян в Италии, где с многолетним опытом он преобразовал миссионерскую модель в общинную реальность.
«Я применил то, чему учился, на практике. Реакция людей, результаты и единство общины были очевидны. Когда я вернулся в Армению, Его Святейшество Хажак, как Патриарший делегат в Западной Европе, знал, что в Бельгии много армян, но мало духовных служителей. С благословения Его Святейшества я был назначен духовным пастырем Антверпена», — сказал он.
Сегодня община, сформированная вокруг церкви, действует по своим собственным правилам. Покупка церкви в общине рассматривается как пример новой автономной модели диаспоры с участием всей общины, а не одного спонсора. «Обычно при строительстве церкви сначала обращаются к благотворителям. Мы выбрали противоположный путь. Во-первых, движущей силой должна быть община. Когда благотворители увидят вовлеченность общины, они присоединятся. Но сначала мы должны доказать, что это наш дом», — подчеркнул протоиерей.
Духовный пастырь напоминает, что формирование подобных структур также может сыграть решающую роль для Армении. «Укрепляя общину в диаспоре, мы становимся полезными для Армении, потому что только с осознанием идентичности возможно жить за границей без ассимиляции. Церковь становится осью этой идеи. И только так мы можем донести до поколений, кто они и почему они здесь», — заключили беседу.
Чтобы сделать пожертвование или присоединиться к инициативе, можно связаться с приходским советом церкви Святого Григория Нарекаци в Антверпене или просто сделать пожертвование через официальный сайт церкви. По словам духовного пастыря Тирайра Вардапета Акопяна, это не только попытка приобрести строение, но и сформировать единую общину, которая может стать примером в других странах.