Թեհրանը թույլ չի տա որևէ ոտնձգություն Հայաստանի հետ սահմանի նկատմամբ. Իրանի պաշտպանության նախարար
Իրանի պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեն հայտարարել է, որ տարածքային ամբողջականության և տարածաշրջանային սահմանների կայունության պահպանումը Իրանի քաղաքականության անփոփոխ սկզբունքներից մեկն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է IRNA-ն, Իրանի պաշտպանության նախարարն այս մասին ասել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ։
Նա նաև նշել է, որ Իրանի և Հայաստանի միջև ընդհանուր սահմանը երկու ժողովուրդների միջև պատմական հաղորդակցման ուղի է, և Թեհրանը թույլ չի տա որևէ ոտնձգություն այդ սահմանի նկատմամբ։
Բրիգադի գեներալ Նասիրզադեն ընդգծել է երկու երկրների միջև հարաբերությունների ռազմավարական կարևորությունը և նշել, որ Հայաստանը հատուկ տեղ ունի Իրանի հարևանության քաղաքականության մեջ։
Նրա գնահատմամբ՝ Թեհրանի և Երևանի միջև հարաբերությունները կառուցված են ամուր պատմական և մշակութային հիմքերի վրա, և Կովկասում երկարատև խաղաղությունը լայն հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանային զարգացման համար։

Тегеран не допустит никаких посягательств на границу с Арменией: министр обороны Ирана
Министр обороны Ирана бригадный генерал Азиз Насирзаде заявил, что соблюдение территориальной целостности и стабильности региональных границ является одним из неизменных принципов иранской политики.
Как передает «Арменпресс», об этом министр обороны Ирана заявил на встрече с министром обороны Армении Суреном Папикяном в Ереване.
Он также отметил, что общая граница между Ираном и Арменией является историческим каналом коммуникации между двумя народами, и Тегеран не допустит никаких посягательств на эту границу.
Бригадный генерал Насирзаде подчеркнул стратегическую важность отношений между двумя странами и отметил, что Армения занимает особое место в политике соседства Ирана.
Он подчеркнул, что отношения между Тегераном и Ереваном строятся на прочной исторической и культурной основе, а прочный мир на Кавказе создаст широкие возможности для регионального развития.