Իսրայելը թույլատրել է մարդասիրական օգնությամբ բեռնված շուրջ 100 մեծ բեռնատարի մուտքը Գազա
Իսրայելի իշխանությունները թույլատրել են մարդասիրական օգնությամբ բեռնված շուրջ հարյուր մեծ բեռնատարի մուտքը Գազայի հատված: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Jerusalem Post-ը։
«Մենք թույլտվություն ենք խնդրել և հավանություն ստացել օրվա ընթացքում Գազայի հատված ավելի մեծ քանակությամբ բեռնատարների մուտք գործելու համար, դրանք շատ ավելի են, քան մենք խնդրել էինք նախորդ օրը», - Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերի համակարգման վարչության ներկայացուցիչ Յենս Լերկեն։
Նա հավելել է, որ խոսքը գնում է շուրջ 100 բեռնատարի մասին։
Լերկեի խոսքով՝ այժմ բեռը պետք է պահեստավորվի, ինչից հետո այն կարիքավորներին բաշխվի Գազայի հատվածում գոյություն ունեցող համակարգի միջոցով։
BBC-ն նշում է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով տեղակալ և արտակարգ օգնության համակարգող Թոմ Ֆլետչերն իր հերթին հայտնել է, որ առաջիկա 48 ժամում 14 000 փոքրիկ կարող է մահանալ, եթե մանկական կերով բեռնված բեռնատարները ժամանակին չհասնեն Գազա։
Մայիսի 19-ին Իսրայելը թույլատրել է հումանիտար օգնությամբ բեռնված ինը բեռնատարի մուտք Գազայի հատված Քերեմ Շալոմ անցակետով։ Ինչպես Լերկեն, այնպես էլ Ֆլետչերը հայտնել են, որ բեռնատարներից միայն հինգն են անցել պաղեստինյան անկլավի տարածք՝ 11-շաբաթյա շրջափակումից հետո։

Израиль разрешил въезд в Газу примерно 100 большим грузовикам с гуманитарной помощью
Израильские власти разрешили въехать в сектор Газа примерно сотне больших грузовиков с гуманитарной помощью. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета Jerusalem Post.
«Мы запросили и получили разрешение на въезд большего количества грузовиков сегодня, гораздо больше, чем было одобрено вчера», - сообщил на брифинге в Женеве представитель Управления ООН по координации гуманитарных вопросов Йенс Лерке.
Он добавил, что речь идет примерно о 100 грузовиках.
По словам Лерке, теперь груз необходимо отправить на хранение, после чего его распределят среди нуждающихся через существующую систему в секторе Газа.
BBC отмечает, что заместитель Генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам и координатор чрезвычайной помощи Том Флетчер заявил, что 14 000 детей могут погибнуть в течение следующих 48 часов, если грузовики с детским питанием не прибудут в Газу вовремя.
19 мая Израиль разрешил въехать в сектор Газа девяти грузовикам с гуманитарной помощью через контрольно-пропускной пункт Керем-Шалом. И Лерке, и Флетчер сообщили, что только пять грузовиков въехали в палестинский анклав после 11-недельной блокады.