ՄԱԿ-ի հումանիտար օգնությամբ առաջին բեռնատարները մուտք են գործել Գազայի հատված
Իսրայելը և ՄԱԿ-ը հայտարարել են, որ օգնություն տրամադրող առաջին բեռնատարները մտել են Գազա՝ գրեթե երեք ամիս Իսրայելի կողմից սննդի, դեղորայքի և այլ մատակարարումների շրջափակումից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Associated Press-ը։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով տեղակալ և արտակարգ օգնության համակարգող Թոմ Ֆլետչերը հայտարարել է, որ 11 շաբաթ տևած լիակատար շրջափակումից հետո Իսրայելը թույլատրել է օգնություն տեղափոխող ինը բեռնատարների Քերեմ Շալոմ անցակետով մուտք գործել Գազա։
«Սակայն սա կաթիլ է օվկիանոսում այն ամենի համեմատ, թե ինչի անհապաղ կարիք կա, և վաղը առավոտից սկսած պետք է թույլատրվի զգալիորեն ավելի շատ օգնության մուտքը Գազա», - հայտարարության մեջ նշել է Ֆլետչերը՝ այս քայլն անվանելով «ողջունելի զարգացում»։
Սննդի անվտանգության մասնագետները վեջին շրջանում զգուշացրել էին Գազայում սովի մասին։ Վերջին հրադադարի ժամանակ հումանիտար օգնությամբ օրական մոտ 600 բեռնատար էր մուտք գործում Գազա։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Գազային «նվազագույն» օգնությունը վերսկսելու իր որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ դաշնակիցները հայտարարել են, որ չեն կարող աջակցել Իսրայելի նոր ռազմական հարձակմանը, եթե պաղեստինյան տարածքում «սովի տեսարաններ» լինեն։
Իսրայելի կողմից առաջին բեռնատարների՝ Գազա մուտք գործելու մասին հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Կանադան հանդես են եկել կտրուկ համատեղ հայտարարությամբ՝ օգնությունը որակելով «լիովին անբավարար»։ Նրանք սպառնացել են Իսրայելի դեմ «կոնկրետ գործողություններ», այդ թվում՝ պատժամիջոցներ կիրառել Գազայում և օկուպացված Արևմտյան ափում նրա գործունեության համար՝ կոչ անելով Իսրայելին դադարեցնել Գազայում իր նոր «սարսափելի» ռազմական գործողությունները։
Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն դատապարտել է համատեղ հայտարարությունը և այն անվանել «հսկայական մրցանակ Իսրայելի վրա հոկտեմբերի 7-ի ցեղասպանական հարձակման համար»։
Նեթանյահուն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Իսրայելը պլանավորում է «վերահսկողություն հաստատել ամբողջ Գազայի նկատմամբ»։
Իսրայելը հայտարարել է, որ ճնշում է գործադրում ՀԱՄԱՍ-ի վրա՝ ազատ արձակելու մնացած պատանդներին, որոնք առևանգվել էին 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի հարձակման ժամանակ։ ՀԱՄԱՍ-ն իր հերթին հայտարարել է, որ նրանց կազատի միայն երկարատև հրադադարի և իսրայելական զորքերի դուրսբերման դիմաց։

The first few aid trucks entered Gaza on Monday following nearly three months of Israel’s blockade of food, medicine and other supplies, Israel and the United Nations said, as Israel acknowledged growing pressure from allies including the United States, AP reported.
Five trucks carrying baby food and other desperately needed aid entered the territory of over 2 million Palestinians via the Kerem Shalom crossing, AP reported citing the Israeli defense body in charge of coordinating aid to Gaza, COGAT.
The U.N. humanitarian chief, Tom Fletcher, called it a “welcome development” but described the trucks as a “drop in the ocean of what is urgently needed.” Food security experts last week warned of famine in Gaza. During the latest ceasefire that Israel ended in March, some 600 aid trucks entered Gaza each day, according to AP.
Fletcher said an additional four U.N. trucks were cleared to enter Gaza. Those trucks may enter Tuesday, COGAT said, according to AP.
Fletcher added that given the chaotic situation on the ground, the U.N. expects the aid could be looted or stolen.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said his decision to resume “minimal” aid to Gaza came after allies said they couldn’t support Israel’s new military offensive if there are “images of hunger” coming from the Palestinian territory, according to AP.
Shortly after Israel announced the first trucks entered Gaza, the U.K., France and Canada issued a sharply worded joint statement calling the aid “wholly inadequate.” They threatened “concrete actions” against Israel, including sanctions, for its activities in Gaza and the occupied West Bank and called on Israel to stop its “egregious” new military actions in Gaza, according to AP.
Prime Minister Benjamin Netanyahu condemned the joint statement and called it “a huge prize for the genocidal attack on Israel on October 7,” according to AP.