Թուրքիան ջանքեր կգործադրի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի բանակցությունների շարունակման ուղղությամբ. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեթ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան ջանքեր կգործադրի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի բանակցությունների շարունակման և Մոսկվայի ու Կիևի միջև երկխոսության ուղիների պահպանման համար։
«Արմենպրեսի»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Թուրքիայի նախագահի հայտարարությունը լրագրողների հետ զրույցում։
«Մենք բոլոր ջանքերը կգործադրենք կողմերի միջև բանակցությունները շարունակելու և նրանց միջև երկխոսության ուղիները բաց պահելու համար։ Մեր գլխավոր երազանքը խաղաղության բանակցությունների հստակ արդյունք ստանալն է»,-հայտարարել է Էրդողանը։
Էրդողանը նշել է, որ Անկարան պարզապես կոչ չի անում դադարեցնել հակամարտությունը, այլ միջնորդի դեր է խաղում և հող է նախապատրաստում բանակցային գործընթացի համար։ Նա նշեց հակամարտության դիվանագիտական ​​կարգավորման առաջնահերթությունը։
Թուրքիայի Ստամբուլում քաղաքում մայիսի 16-ին տեղի են ունեցել ռուս-ուկրաինական բանակցություններ, որոնց ներկա է եղել նաև թուրքական կողմը։
Շուրջ 2 ժամ տևած հանդիպումից հետո ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին հայտարարել է, որ Մոսկվան գոհ է բանակցությունների արդյունքից, որի համաձայն՝ պայմանավորվել են, որ յուրաքանչյուր կողմը մանրամասն կներկայացնի հրադադարի պայմանների իր տեսլականը, դրանից հետո բանակցությունները կշարունակվեն։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են մոտակա օրերին գերիների փոխանակում իրականացնել «1000-ը 1000-ի դիմաց» ձևաչափով։

Турция приложит усилия для продолжения переговоров между Россией и Украиной. Эрдоган
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция будет прилагать усилия для продолжения переговоров РФ и Украины и поддержания каналов связи между ними открытыми.
"Мы приложим все усилия для продолжения переговоров между сторонами и поддержания каналов диалога между ними открытыми. Наша главная мечта - получить четкий результат мирных переговоров ", - заявил Эрдоган.
Эрдоган отметил, что Анкара не просто призывает завершить конфликт, а играет роль посредника и готовит почву для переговорного процесса. Он указал на приоритетность дипломатического урегулирования конфликта.
16 мая в Стамбуле состоялись российско-украинские переговоры, в которых также присутствовала турецкая сторона.
После встречи, которая длилась около 2 часов, глава российской делегации Владимир Мединский заявил, что Москва удовлетворена итогами переговоров, согласно которым было достигнуто соглашение о том, что каждая сторона подробно представит свое видение условий прекращения огня, после чего переговоры продолжатся. В ходе встречи стороны договорились провести в ближайшие дни обмен пленными в формате «1000 на 1000».