Թուրքիան հույս ունի, որ Ստամբուլում նախատեսված բանակցությունները կհաջողեն
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հույս ունի, որ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև բանակցությունները, որոնք նախատեսված է անցկացնել մայիսի 15-ին Ստամբուլում, հաջողություն կունենան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»-ը։
Էրդողանը հիշեցրել է, որ մայիսի 11-ին իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ մանրամասն քննարկել է Ուկրաինայի հարցի կարգավորման հեռանկարները: Կառավարության նիստից հետո նա ընդգծել է, որ մայիսի 12-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Զելենսկու հետ:
«Մենք մանրամասն հեռախոսազրույց ունեցանք Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Նրա հետ քննարկեցինք բազմաթիվ կարևոր հարցեր, այդ թվում՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև շարունակվող հակամարտության դադարեցման հարցը։ Մենք հենց նոր հեռախոսազրույց ունեցանք Զելենսկու հետ։ Անցյալ շաբաթ այս հարցը քննարկեցինք նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ խոսելով արյունահեղությունը դադարեցնելու համար ձեռնարկվող քայլերի մասին։ Աջակցում ենք Թրամփի՝ հակամարտությունները երկխոսության և դիվանագիտության միջոցով լուծելու ցանկությանը», - ասել է նա։
«Մենք ասացինք, որ ուրախ կլինենք հյուրընկալել բանակցություններն ու հույսը դնել դրանց հաջողության վրա», - շեշտել է Թուրքիայի առաջնորդը։

Турция рассчитывает на успех потенциальных переговоров в Стамбуле
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что подробно обсудил перспективы урегулирования российско-украинского конфликта с президентом РФ Владимиром Путиным в телефонном разговоре 11 мая. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, выступая с обращением к нации после заседания кабинета министров, он также сообщил, что 12 мая поговорил по телефону с президентом Украины Владимиром Зеленским.
"У нас состоялся обстоятельный телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Мы обсудили с ним множество важных вопросов, включая прекращение продолжающегося конфликта между Россией и Украиной. Только что поговорили [по телефону] с президентом Украины Владимиром Зеленским. На прошлой неделе мы также обсуждали этот вопрос президентом США Дональдом Трампом, говорили о шагах, которые мы могли бы предпринять, чтобы остановить кровопролитие. Мы поддерживаем стремление Трампа разрешать конфликты путем диалога и дипломатии", - сказал Эрдоган.
"Мы выразили готовность внести свой вклад в переговоры [в Стамбуле] сообщили, что будем рады принять их у себя и рассчитываем на их успех", - отметил турецкий лидер.