Իսրայելի վարչապետը հետաձգել է նախատեսված այցն Ադրբեջան
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հետաձգել է Ադրբեջան նախատեսված այցը՝ Գազայի հատվածում և Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների և անվտանգության ոլորտում լարված քաղաքական օրակարգի պատճառով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է Ynet պորտալը, այս մասին հայտնել է Իսրայելի վարչապետի գրասենյակը:
Ըստ աղբյուրի՝ նախատեսվում էր, որ գալիք չորեքշաբթի Նեթանյահուն հնգօրյա պաշտոնական այցով կմեկնի Բաքու և կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Այս այցը պետք է տեղի ունենար մոտ 10 օր անց այն բանից հետո, երբ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն այցելեց Ադրբեջան՝ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև շարունակվող միջուկային բանակցությունների ֆոնին:
Նեթանյահուի գրասենյակի հայտարարության մեջ ասվում է, որ այցը հետաձգվելու է, և նա շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին հրավերի համար:

Премьер-министр Израиля отложил запланированный визит в Азербайджан
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отложил свой запланированный визит в Азербайджан из-за событий в секторе Газа и Сирии, а также напряженной политической повестки дня в секторе безопасности.
Как передает Арменпресс  со ссылкой на Ynet, об этом сообщила канцелярия премьер-министра Израиля.
По данным источника, в следующую среду Нетаньяху должен был отправиться в Баку с пятидневным официальным визитом и встретиться с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Этот визит должен был состояться примерно через 10 дней после визита президента Ирана Масуда Пезешкиана в Азербайджан на фоне продолжающихся ядерных переговоров между Вашингтоном и Тегераном.
В заявлении офиса Нетаньяху говорится, что визит будет отложен, и он поблагодарил Алиева за приглашение.